HaberlerÇevre-Hayvan HaklarıFas

Fas’ta Bulunan Dünya’nın En Büyük Konsantre Güneş Enerjisi Santrali

İklim krizi ve savaşlar sebebiyle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artıyor. Bu yazımızda sizlere Dünya’nın en büyük konsantre güneş enerjisi santralinden bahsedeceğiz. Noor Ouarzazate Güneş Kompleksi, Fas’ın Ouarzazate şehrinin 10 km kuzey doğusunda bulunan ve 580 MW’lık kapasitesi ile Dünya’nın en büyük konsantre güneş enerjisi santrali.

Güneş Kompleksinin Fas’a Kazanımları

Ouarzazate Güneş Enerjisi Santrali Projesi, ülkenin %95 ithalata dayalı enerji talebini karşılamak için 2020 yılına kadar yaklaşık 2 GW toplam kapasiteye sahip beş güneş kompleksi geliştirmeyi hedefleyen Fas Güneş Enerjisi Programının (NOOR) bir parçasını oluşturuyor.

Noor I, yılda 240.000 ton karbondioksit emisyonunu dengelediği belirtiliyor. İşletme ve bakım aşamasında yaklaşık bin inşaat işi ve altmış kalıcı iş üretmesi ile iş istihdamına katkı sağlıyor. Noor II ve Noor III santrallerinin devreye girmesiyle birlikte yılda 533.000 ton emisyonunu dengeleyebileceği ön görülüyor.

Daha temiz ve yaşanılabilir bir Dünya için yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımların ülkemizde ve tüm Dünya’da daha da artması ümidiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu