HaberlerPolonyaYardım Faaliyetleri

Polonya Müslümanlarından Göçmenlere Destek

Sosyal yaşamımızda karşılaştığımız tüm etkenler, benliğimize sirayet eder ve günün sonunda tüm eksilerimiz ve artılarımızla insanlık teriminin mahiyetini kendi ellerimizle oluştururuz. İşte bu noktada insanın doğasına uygun yaşayabilmesine olanak sağlayan İslam, insanın bulunduğu her alanda varlığını göstererek ışık tutar yolumuza. Bu haberimiz ise gözümüzün önünde yaşanan trajik hikayelere elimizde olan imkanlarla nasıl merhem olunabileceğinin, Polonya Müslümanlarının bunu nasıl başardığının haberi.

Polonya-Muslumanlarindan-Gocmenlere-Destek

600 yıl önce bölgeye yerleşmiş Müslüman Tatarlardan küçük bir azınlığın yaşadığı Polonya’nın doğusunda bulunan Bohoniki köyünde, yerel Müslüman cemiyetinin başkanı Maciej Szczęsnowicz, Belarus’tan Polonya sınırlarına gelen, ayakta duramayacak kadar bitkin ve aç olan göçmenleri gördüğünde bu içler acısı görüntüye kayıtsız kalamayarak derhal kıyafet ve yiyecek yardımı için kolları sıvadı. Szczęsnowicz, insanların açlıklarını gidermek için yerden topladıkları mantarları yediklerine, kendilerine bir elma verildiğinde elmanın çekirdeklerine kadar hepsini tükettiklerine şahit olduğunu belirtti. “Bu, çocukların ağlama ve çığlık sesleri. Bu, en kötü şey.” sözleriyle durumun vahametini ifade etti.

Çünkü Onlar İnsan!

Cunku Onlar Insan

Sürekli artış göstererek aylardır binlerce göçmen Batı Avrupa’ya doğru ilerleme umuduyla Belarus toprakları ile Polonya doğu sınırı arasında yaşam mücadelesi vermekte. Szczęsnowicz ve gönüllüler de sınırdaki yoğunluğu bir nebze azaltma, göçmenlerin yaralarına merhem olabilme amacıyla sınırdaki askerlere ve göçmenlere yiyecek temin etmekte, büyük kazanlarda kaynattıkları çorbaları, aşları dağıtarak insanlığın ayıbını bir nebze örtmektedirler. “Polonya sınırına giren herkese yardım etmemiz gerekiyor. Evet, herkese. Çünkü onlar insan!” ifadelerini kullanan Szczęsnowicz, ölüm sayısının daha fazla artmasına imkân tanınmadan göçmenlerin durumunun ivedilikle çözülmesini, daha fazla ölümün olmamasını umut ediyor.

Sınırda Son Durum

Sinirda Son Durum

Bu olayların neticesinde Polonya sınırında Avrupa’ya ulaşabilme umuduyla bekleyen 2 bin göçmen kurdukları kampı boşaltarak Belarus hükümetinin Bruzgi sınır bölgesi içerisinde hazırladığı kapalı alana yerleştiler. Yaklaşık 10 gündür kışın zorlu şartlarıyla sınırdaki mücadeleden sonra hızlı bir şekilde, hazırlanan alana intikal eden göçmenlere yapılan tıbbi yardımın yanı sıra sıcak yemek, su, yastık-yorgan gibi temel ihtiyaçlar da dağıtıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu