HaberlerİslamofobiKanadaKuzey Amerika

Quebec Camii Saldırısında Şehit Olanlar İçin Anma Hareketi Düzenledi

Her geçen gün artan ırkçılık, islamofobi ve nefret söylemleri boyutları aşarak katliamlara ulaşıyor. Bu katliamlar kime yapıldığına bakılmaksızın tüm insanlığı ilgilendiren bir mesele olmasına rağmen tepkiler maalesef değişiklik gösteriyor. Tabi ki bu katliamı yapanın ve bu katliamdan zarar görenin kimliğine göre. Ayrıca şu da bir gerçek ki her ne kadar yapılan katliamlara içimiz burkulsa ve üzülsek de henüz bu katliamları önleyebilecek tedbirler alınamıyor. Fakat katliamları önleyemesek de katliamda ölen insanlar için yapılan anma hareketleri bir nebze içimize su serpiyor ve yaşanan haksızlığın bilinmesini sağlıyor.

Bu konuda çalışma yapanlardan biri de Arthur Thompson de la Chenelière adında Kanadalı bir lise öğrencisi. 2017 yılında yapılan Quebec Camii saldırısında şehit olan insanları anmak için 6.000 origami katlayarak dünya haritasına yerleştirdi.

Dilekler hem fransızca hem arapça

Yapılan bu projenin amacı ise Japon kültüründeki bin origami katlanırsa bir dilek gerçek olur inanışından esinlenerek her bir şehit için ayrı ayrı dilek dilemekti. Katliamda şehit olan altı kişi için 6.000 adet origami katladı ve her biri için birer dilek diledi. Dilekler hem Fransızca hem de Arapça olarak yazıldı.

Dilekler hem fransizca hem arapca
Quebec Camii Saldırısında Şehit Olanlar İçin Anma Hareketi Düzenledi 1

En çok dilenen dilekler

Dilenen dilekler arasında en sık yer alan iki cümle ise şöyle :

” Umarım dünya üzerindeki herkes birbirini sevmeyi ve saygı duymayı öğrenir.”

“Umarım insanlar yaşanan bu olayı hatırlar ve bir daha yaşanmayacağına inanır”

Camii saldırında şehit olan Azzedine Soufiane’nin iki çocuğuyla aynı okulda eğitim gören Arthur bu hareketi “Olay o kadar yakında gerçekleşti ki olanlara kayıtsız kalmak istemedim.” diyerek başlattı.

Olay bir çok yerde yankı bulurken, o akşam saldırada şehit olan;  Ibrahima Barry, Mamadou Tanou Barry, Khaled Belkacemi, Aboubaker Thabti, Abdelkrim Hassane and Azzedine Soufiane rahmetle anıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu