Haberler

Sapporo’da Filistin Yürüyüşü

Son zamanlarda Filistin’de artan zulme karşı dünyanın pek çok yerinde insanlar seslerini duyurmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek için çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar.

Göreceli olarak Uzak Doğu (sanırım coğrafi nedenlerden dolayı) olaylar karşısında daha sessiz bir topluluğa sahip olmasına rağmen; buradaki yürüyüşler, gösteriler ve protestolarda, insanların ilgisini çekip kamuoyu oluşturma girişimleri de azımsanmayacak niteliktedir.

13 Ekim’de Tokyo’da Cuma namazından sonra Müslümanlar Gazze’ye Özgürlük adı ile yürüyüş ve etkinlikler gerçekleştirerek, Filistin’e olan desteklerini gösterdiler.

image 4
image 5

Bugün (28 Ekim) ise Sapporo’daki Müslüman topluluğun önderliğinde Gazze’deki savaşa olan tepkinin ve Özgür Filistin’e olan arzunun dile getirildiği bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüş Hokkaido’nun en önemli merkezlerinin başında olan Sapporo ve Odori’de (bu bölgeleri İstanbul için Beyoğlu gibi düşünebiliriz) İngilizce ve Japonca sloganlar eşliğinde yaklaşık 1,5 saat boyunca sürdü. Sloganlar “Biz barış istiyoruz”, “Özgür Filistin”, “Savaş’ı Durdurun”, “Çocukları Öldürmeyi Durdurun” vb. şeklindeydi.

image 2

Genel olarak, Japonların gündemine Filistin konusunu getirmek açısından çok önemli bir iş yapıldığı aşikardı. Hemen her köşe başında kortej ilgi ile fotoğraflanıyordu; hatta bazı kimselerin sloganlara da eşlik ettiği gözlemlendi.

Ayrıca Japonların daha fazla ilgisini çekmek için pazartesi günü Japonca olarak bir seminer düzenlenecek ve Filistin’deki durum hakkında bilgilendirme yapılacak. Konuşmacılardan biri Prof. Dr. Hidemitsu Kurokı (Tokyo üniversitesi) ; diğeri ise hekim Yoshio Nekozuka (Hokkaido Filistin Sağlık Hizmeti Kurucusu) olacak.

image 1
28 Ekim pazartesi gerçekleşecek seminerin duyurusu

Allah (cc)’a yakarışımız odur ki; yakın gelecekte bu eylemlerin mazide kaldığı, Filistin’in özgürlüğüne kavuştuğu görmek hepimize nasip olur inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu