HaberlerBolivyaHidayet Öyküleri

Bolivyalı Müslüman Kadınlar “Neden İslam?” Sorusunu Yanıtlıyor

Bu haberimizde İslam’ı; sonradan Müslüman olan Carolina, Scarlet, Nora, Dana ve Amina adındaki beş arkadaştan dinleyeceğiz. Öncelikle onlara ‘Neden İslam?’ sorusunu yönelttik. Öğrendik ki önceden Katolik olan bu beş arkadaşın her birinin İslam’a yönelme nedeni birbirinden farklı. Gelin hep beraber onların Müslüman olma süreçlerini dinleyelim! “İslam’ı kendi irademizle seçtik ve onu özgürce yaşamak istiyoruz!” diyen Bolivyalı Müslüman kadınlar neler anlatıyor bir bakalım!

“Neden İslam?” Diye Sorduk

Nora: “Ben aradığım huzuru buldum. Oğlum 22 yaşında vefat ettiğinde hayata olan ilgimi kaybetmiştim. O kayıptan sonra camiye sıkça uğradım, din konusunda çok araştırdım, çokça sorguladım ve hala devam ediyorum. İslam bana aradığım huzuru verdi, beni kurtardı. Benim için din, oğlumu kaybettikten sonra Müslüman cemaatinde kendime bir aile bulduğum için bir merhemdi.”

Scarlet:Üniversitede okurken bir arkadaşım Müslüman’dı ve beni İslam’ı öğrenmeye davet etti. 22 yaşında meslek sahibi oldum ve kısa bir süre sonra cemaatte hocalık yapan eşim Ayman ile tanıştım. İslam, kadınlara baskı yapmayan bir barış dinidir. Dini kültürden ayırmalıyız çünkü Kur’an, kadınların korunması ve saygı görmesi gerektiğini söylüyor. Bu haklara sahip çıkabilmemiz için her gün okumak ve öğrenmek tüm Müslüman kadınların görevidir.”

muslim g673a2da12 1280 2

“Müslüman’ım ve Aradığım Huzura Sahibim!”

Amina:Ben bir Katolik’tim ama İslam’ı yaşayana kadar gerçek inanç ne bilmiyordum. Bir gün bir arkadaşım bana çevrimiçi olarak nasıl olduğumu sordu. İşsizliğim ve diğer özel durumlarımdan dolayı kötü bir dönemden geçtiğimi, çok iyi hissetmediğimi söyledim. Bunun üzerine bana Kur’an’dan bazı ayetler yolladı ve benimle İslam hakkında konuştu. Bu muhabbetimizden sonra camiye gittim ve şehadetimi getirdim. Artık İslam aleminin bir parçasıyım ve her gün öğreniyorum.”

Carolina: “Bir davet beni İslam’a çağırdı. Katolik bir aileden geliyordum fakat yıllarca bulamadığım bir şeyi aradım durdum. Uzun yıllar boyunca Yehova’nın Şahitleri’yle birlikteydim ama Allah’ın takdiri olacak ki hiç vaftiz olmadım. Bir gün internette ‘İslam nedir?’ diye basit bir ilan gördüm. O an fark etmemiştim fakat başlık gerçekten de ilgimi çekmişti. Sonrasında daha fazla bilgi aramaya başladım. İbadet yerimiz olan camileri öğrendim ve ziyarete gittim. Uzun bir araştırmadan sonra artık Müslüman’ım ve aradığım huzura sahibim.’’

mosque ge21ec91a2 1280 2

Dana: “Katı rahibelerle dolu bir okulda geleneksel bir eğitim alıyordum. O güne  kadar onun da benim gibi Katolik olduğunu sandığım sınıf arkadaşım Rebeca, bir gün sınıfa peçeyle girdi. O, Allah’ın benim Müslüman olmam için hayatıma koyduğu bir araçtı kesinlikle. Bir gün beni gittiği bir toplantıya davet etti. İşte İslam dinini de oradan öğrendim. İslam’ı kabul edene kadar aylarca süren hazırlık ve düşünme süreci geçirdim. Aradığım her cevabı bu dinde bulduğumda ikna oldum. İlk zamanlarda çevremden bazı insanlar bana o toplantılarda ne yaptığımızı sorup ‘Taliban sizi öldürecek!’ diye kendilerince uyarmaya çalışıyorlardı. Maalesef İslam hakkında insanlar çok bilgisiz. Şimdi hayatımın her günü iyi bir Müslüman olmak için çabalıyorum.”

Bolivya’da hür iradeleriyle İslam’ı seçmiş 1000 Müslüman bulunmakta!

Bolivyalı Müslüman kadınlar arasından İslam’a yönelme hikayelerini dinlediğimiz bu beş arkadaş, insanların İslam hakkındaki yanlış fikirlerine olan bıkkınlıklarını şöyle belirtiyorlar:

Başörtüsü takan her kadın baskı gördüğü için başörtü takmıyor. Bolivya’da da diğer ülkelerde olduğu gibi İslam hakkında birçok ön yargı ve cehalet var. Başörtüsü takıp takmamak herkesin hür iradesine bağlıdır. Bu, Kuran’ı okumak ve karar vermekle ilgili.

“Din seçmek bir haktır. İslam’ı benimsedim ve umarım onlar da benim kendime saygı duyduğum gibi bana saygı duyarlar.” diye ekliyor Scarlet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu