HaberlerHac-UmreMısır

Üç Nesildir Hac’da Vefat Eden Aile

Hz. Ebû Bekir (r.a.)’in ömrünün sonlarına doğru ettiği duada şöyle demiştir:

“Allâhʼım! Ömrümün en hayırlısı, ömrümün sonu; amellerimin en hayırlısı amellerimin sonu; günlerimin en hayırlısı Sana ulaşacağım gün olsun.”

Birçok Müslüman, Hz. Ebubekir’in ettiği bu duayı ahirette mutluluk dolu bir hayat istemek için eder. Bu haberimizde sizlere Hz. Ebubekir’in duasında istediği gibi mükemmel bir sona sahip olan Mohammad Qassem ve ailesinin hikayesini anlatacağız.

Hac, İslami takvimde önemli bir olaydır, çünkü her yıl milyonlarca Müslüman Mekke’de ömür boyu sürecek olan yolculuğu yapmak için toplanır. Haccı maddi olarak karşılayabilecek durumdaki her yetişkin Müslüman, ömür boyu en az bir kez farz olan Hac ibadetini yapmalıdır. Efendimiz (s.a.v) “Makbul haccın karşılığı cennetten başka bir şey değildir. Umre de diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.” buyurmuştur.

Biz Müslümanlar makbul haccın günahların affına vesile olacağına inanırız. Haberimizde günahların affolunmasını sağlayan hac ibadetini yaptığı esnada vefat eden Mısırlı Qassem’den bahsedeceğiz. Gelin birlikte haberin devamına göz atalım.

Cairo Cairo Governorate Egypt Hacda Vefat Eden Aile
Üç Nesildir Hac'da Vefat Eden Aile 1

Mısır’ın Buheyre şehrinde saygın bir emekli posta müdürü olan Mohammad Salim Qassem kutsal topraklarda hac ibadetini gerçekleştirdiği esnada vefat ediyor. İlginç olan kısım ise Qassem ailesinde bu durum bir ilk değil. Hacı Qassem’in hac sırasındaki vefatından 30 sene önce babası, 50 sene önce de dedesi hac sırasında vefat etmişler. Hac’da vefat eden aile üyelerinden Mohammad Salim Qassem’in kuzeni Dr. Jamal Amin Qassem, şaşırtıcı gerçeği açıkladı.

Jamal Amin Qassem:

“Sevgili kuzenim, Rashid ve Edku Post Group’un eski başkanı Mohammad Salim Qassem, babası, amcam Saad Salim Qassem’in bulunduğu bu kutsal topraklarda Allah ile buluşmadaymış gibi vefat etti. Dedesi de aynı yerde ve aynı yolculukta vefat etti” dedi.

Qassem ailesi ve Idku topluluğu kayıplarını kabullenirken, birçok kişi Mohammad Qassem, babası ve dedesinin kutsal topraklarda birleştiği düşüncesiyle teselli buldu.

Bu fani alemde nasıl yaşarsak öyle öleceğimiz, nasıl öldüysek öyle haşrolunacağımız Peygamber Efendimiz (sav) tarafından bizlere öğretilmiştir. Allah, hepimize Hacı Qassem, babası ve dedesi gibi hayırlı güzel bir ölüm versin. Allah, iman üzere yaşayıp imanımızla birlikte bu dünya yolculuğunu tamamlamayı bizlere nasip etsin.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu