Haberler

2018 Yılının Müslüman Bilim İnsanları

Günlük hayatta bize yardımcı olan konularda, evreni anlamamızda, hastalıklarımızın tedavisinde ve daha birçok konudaki gelişmelerin arkasında kimlerin olduğunu merak ederiz. Bu insanlar gecesini gündüzüne katarak bizlerin yolunu aydınlatmaya çalışan bilim insanları. Biz de bugün sizlere bu fedakar ve zeki insanlardan yedi tanesini tanıtacağız.

Burçin Mutlu Pakdil

burçin mutlu pakdil
Burçin Mutlu Pakdil

Türk bir astrofizikçi olan Burçin Mutlu Pakdil, sıradışı bir dairesel düzene sahip çok nadir bir galaksi keşfetti. Şu anda bulduğu galaksi kendi ismiyle anılıyor: Burçin’s Galaxy. 2007 yılında Minnesota Üniversitesinde doktora eğitimini tamamlayan Pakdil, Arizona Üniversitesinde doktora sonrası çalışmalar yapıyor. Ayrıca bir TED konuşmacısı da olan Pakdil’in 2018 yılında TEDxVancouver’da yaptığı “How to Live Beyond Stereotypes” (Nasıl Ön Yargıların Ötesinde Yaşarız)  isimli bir konuşması bulunuyor. Bu nadide araştırma bulgularından ve gönüllü eğitsel çalışmalarından dolayı Burçin Mutlu Pakdil JCI’nin “Dünyanın En Önemli On Genç İnsanı” listesinde yer alıyor.

Sultan bin Bader

Sultan bin Bader
Sultan bin Bader

Sultan Bin Bader henüz 17 yaşında olan bir bilim insanı. 2018’de “Acil Durum Robotu” ile BAE Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü kazanan Bader bir lise öğrencisi. Gulf News’te yer alan habere göre Bin Bader’in Acil Durum Robotu yangın vakalarından güvenlik yahut ambulans vakalarına kadar pek çok durumda insanlara yardım edebiliyor. Telefon şarj özelliği, yüksek çözünürlüklü kamera teknolojisi ve ilk yardım çantası da robotun özellikleri arasında. Bin Bader, bilimi dünyanın her yerindeki insanların daha iyiye gitmesi için kullanmak istediğini söylüyor.

Abu Ali Ibn Sina

Abu Ali Ibn Sina
Abu Ali Ibn Sina

Bangladeşli göçmen bir bilim insanı olan Abu Ali İbn Sina’nın bilimsel çalışmaları tüm bilim dünyasının ilgisini onun üzerinde topladı. Dr. Sina ve Queensland Üniversitesindeki iş arkadaşları kanser teşhisinde kullanılabilecek çok pratik ve eşsiz bir yöntem geliştirdiler. DNA üzerinden çalışan metotları, şu ana kadar bulunan en az zarar oranına sahip ve en hızlı yöntem olarak gösteriliyor. Dr. Sina şu anda Queensland Üniversitesindeki Avustralya Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsünde doktora sonrası çalışmalarla ilgileniyor.

Witru Wahyu Lestari

Witru Wahyu Lestari
Witru Wahyu Lestari

Endonezyalı bilim insanı Witru Wahyu Lestari, günümüzde dünyanın ihtiyacının sürdürülebilirlik olduğunu fark etmiş ve buna yönelik çalışmalar yapmaya karar vermiştir. Asian Scientist’te yer alan habere göre Lestari’nin çalışmaları; green diesel elde etme, fosil kaynaklı olmayan yenilenebilir kaynaklardan yakıt elde etme konularında bir devrim niteliğinde. Lestari’nin bilimi sürdürülebilirlikle birleştirme çabası ona sayısız ödül kazandırdı. Ödüllerin en yenilerinden biri ise 2018 OWSD-Elsevier Vakfı Gelişen Dünyada Erken Kariyer Yapan Kadın Bilim İnsanı Ödülü. Witru Wahyu Lestari 2014 yılında Almanya’daki Leipzig Üniversitesi’nde doktora derecesini tamamladı. Sonrasında ise Organometalik Kimya alanında araştırmalarını sürdürmek ve alternatif doğa dostu enerji kaynakları üretmek amacıyla ülkesine geri döndü.

Noha Hosny

Noha Hosny
Noha Hosny

Noha Hosny Assiut Üniversitesi’nde Farmasötik Analiz Kimyası bölümünde asistanlık yapan Mısırlı bir bilim insanı. 2018’den beri analitik kimya, elektrokimya ve çevresel kimya alanlarına odaklanan Hosny, Leicester İngiltere’deki De Montfort Üniversitesinde fahri araştırma görevlisi görevinde. Noha Hosny özellikle Gut hastalığı için kullanılan birtakım ilaçlar ve antihistaminler (Alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçların tümüne verilen isimdir) üzerinde çalışıyor. Bilim için gösterdiği çabalar ve kendi alanındaki başarılı araştırmaları sonucunda Hosny, 2018’de L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı.

Amira El-Yazbi

Amira El-Yazbi
Amira El-Yazbi

Amira El-Yazbi Mısırlı bir bilim insanı. Kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açabilen DNA hasarları üzerinde çalışmalar yapıyor. DNA hasarlarını gözlemlemenin ucuz ve etkili bir yöntemini bulmaya dair çalışmaları, 2018 yılında L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı. Şu anda El-Yazbi, İskenderiye Üniversitesinde Eczacılık ve Kimya fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Merve Balaha

Merve Balaha
Merve Balaha

Mısırlı kimyacı ve eczacı Merve Balaha, kansere yol açan hücreleri yok edebilecek bileşik hücreler üretmek için İtalyan kimya laboratuvarlarıyla çalışıyor. Kansere, özellikle de akciğer kanserine tedavi olacak çalışmaları sonucunda 2018 yılında L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı. Şu anda Tanta Üniversitesi ve Kafr El Sheikh Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu