HaberlerKanadaRamazan

11 Yaşındaki Husain’den Ramazan Yemekleri

Hepimizin hasretle beklediği, içimizin huzur ve sükunetle dolduğu bir ay. Rabbimize ibadette daha bir heyecan ve coşkuyla dolduğumuz, sofralarımızın ve camilerimizin şenlendiği ve bereketlendiği on bir ayın sultanı ramazan rahmetiyle ve bereketiyle geldi, hoş geldi! Ve gidiyor. Ramazan ayında paylaşmanın ve kardeşliğin bereketi de bir başka güzel oluyor tabii. Çünkü Ramazan aynı zamanda paylaşma ve dayanışma ayı. İbadetimizi, bilgimizi, sevgimizi, hüznümüzü, hizmetimizi, huzurumuzu ve tabii ki yemeğimizi diğer kardeşlerimizle paylaştığımız bir ay Ramazan. Etrafımızda bu paylaşımlara örnek olabilecek güzelliklere şahit olsak da bir başka güzel örnek Kanada’dan geliyor bu sefer. Sizi Rayyan Husain ile tanıştıralım.

Kanadadan Rayyan Husain

11 yaşındaki Rayyan Husain Kanada’da Mississauga şehrinde yaşıyor. Ramazan’da her gün yaklaşık 200 kişilik yemekler hazırlıyor. Bu yemekleri ise kadın barınakları olan Nisa Homes, Sakeenah Homes, evsizlere yemek hizmeti sağlayan ASK Foundation ve yerel bir cami olan Muslim Neighbor Nexus (MNN)’a ücretsiz gönderiyor.

Husain yemek yapma macerası iki yıl önce pandemiyle başlamış. İlk zamanlar kendini eğlendirmek için yemek yapıyor. Sonrasında Kanada’daki süpermarket zinciri olan Food Basics kendisine iftar yemekleri hazırlamasına yardımcı olmak için hediye yemek kartları göndermiş.

Food Basics Yemek Kartlari Gonderdi

“Ben küçükken bana babaannem bakardı, böylelikle tezgâhta oturup onunla birlikte çok fazla hamur yoğurdum.” diyor Rayyan Husain. Yemek yapma sevdasının nereden geldiğinden bahsederken. “Hamur oynamaya benziyordu ve çok eğlenceliydi. Meyve ve sebzeleri doğramaktan, tavanın üzerinde bir şeyleri çevirmekten de çok hoşlandım.” diye ekliyor.

Ücretsiz yemek hazırlıyor. Bunun yanında 25$’a sattığı iftar tabaklarından elde ettiği gelirleri de hem mutfak masrafları hem de çeşitli hayır kuruluşlarına yaptığı bağışlar için kullanıyor. Şu ana kadar sattığı iftar tabaklarından 5.000$ elde etmiş. Bu işi devam ettirmeyi fakat büyüdüğünde de doktor olmak istediğini belirtiyor.

Aslında Rayyan Husain Ramazan ayı boyunca yemeğini paylaşarak hayırda yarışan tek genç Müslüman değil. Geçtiğimiz sene Londra’da 10 yaşındaki Zaavier Khan da Müslüman hayır kuruluşlarına para toplayabilmek için Ramazan ayında yemek pişirmişti.

İşte bunun gibi güzel haberler, hayırda yarışmanın yaşının, mekanının, büyüklüğünün olmadığını bizlere bir kez daha hatırlatıyor. İnşallah Husain hepimize ilham olur ve Allah hepimizi kendi rızası için ikram edenlerden eyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu