Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerSuudi Arabistan

Çocuklar için Kabe Turu

Okullar öğrenciler için müze, ören yerleri vb. gibi yerlere geziler düzenler. Peki Mekke’de yaşayan bir ilkokul öğrencisi iseniz okul gezisi nereye mi olur? Bu haberimiz kutsal topraklarda yaşayan şanslı ilkokul öğrencisi kardeşlerimiz ile ilgili. Mekke’de ilkokul öğrencileri için Mescid’i Haram gezisi düzenlendi.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı tarafından düzenlenen geziye ilkokul öğrencileri katıldı. Kabe turunda öğrencilere Kabe gösterildi ve onlarla birlikte tavaf yapıldı. Çocukların cami cemaatinde sıklıkla yer alması her Müslümanın en büyük temennilerinden birisi. Zira camilerde çocuk sesi duymadığımızda endişe etmemiz gerekir. Tabi ki bunun öncesinde çocuklara verilen cami adabı eğitimi çok önemli bir konu. Bu sebeple çocuklara gezi boyunca camilere girme adabı eğitimi verildi. Ayrıca peygamber efendimizden kıssalar anlatıldı ve İslam ahlakından bahsedildi.

Yaşadıkları Bölgenin Kutsallığı

Kabe Turu Cocuk

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı:

Bu proje, İslami ahlak ve değerlerin erkek ve kız öğrencilere öğretilmesi konusunda değerli modeller sunuyor. Öğrencilerimiz de yerin kutsallığından, sorumluluğun büyüklüğünden ve gönüllü çalışma yapmanın onurundan yararlanacaklar.

açıklamasında bulundu.

Kabe Turunun Öğrenciler için Önemi

Gezi ile ilgili Mekke eğitiminde öğrenci etkinlikleri konusunda uzman olan profesör Ibrahim Obeidan ise gezilerin öğrenmek için harika bir yol olduğunu söylüyor ve eğitimde uygulamanın önemine değiniyor.

Biz, Beyt’i (Kâbe’yi) insanlara toplanma mahalli ve güvenli bir yer kıldık. Siz de İbrahim’in makamından bir namaz yeri edinin (orada namaz kılın). İbrahim ve İsmail’e: Tavaf edenler, ibadete kapananlar, rükû ve secde edenler için evimi temiz tutun, diye emretmiştik.
(Bakara suresi 125.ayet)

Çocuklara verilmeye çalışılan din eğitimi çok ehemmiyetli bir konu. Dinin onların kalbine en güzel şekilde yerleştirilmeye çalışılması ve bunun için etkinlikler yapılıyor olması paha biçilemez. Bu haberimizde Mekke’nin çocukları ile beraber yapılan Kabe turunu ele aldık. İçtenlikle yapılan her şeyin çocuk dünyasında bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Bu tür haberlerin devamının gelmesini ve onların kalplerinde yer etmesini temenni ediyoruz. Kutsal toprakları henüz görme şerefine nail olamamış tüm Müslüman kardeşlerimizin de bu küçük kardeşlerimiz gibi nasipli olması duası ile…

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu