Duyurular

4 Adımda Bi’ Dünya Haberde Gönüllülük Süreci

Bir yerlerden Bi’ Dünya Haber’i duydum, çok güzel işler yapıldığına şahit oldum ve ben de gönüllü olmak istiyorum diye düşünerek bize ulaşanlar olabiliyor. Bu tür durumlarda zaman zaman gönüllü alımı için duyuru yapmaktayız. Bununla birlikte projenin kapasitesi göz önüne alınınca herkesi her zaman alabilmemiz mümkün olmuyor. Aynı şekilde bazı başvurulara olumlu dönüş yaparken bazılarına maalesef olumsuz dönüş yapmak durumunda kalıyoruz. Tüm bunlar göz önüne alındığında “Gönüllülük Başvuru Süreci” nasıl işliyor üzerine bir yazı hazırlayıp şeffaf bir şekilde süreci anlatmanın daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Öyleyse 4 Adımda Gönüllülük Süreci nasıl oluyor hep birlikte bakalım.

Ön Eleme Süreci

On Eleme Sureci
4 Adımda Bi' Dünya Haberde Gönüllülük Süreci 1

Sitemize onlarca yüzlerce başvuru geliyor. Bu başvuruların hepsini “aynı anda” kabul etmemiz koordinasyonu zorlaştıracağı için kademeli bir alım yapıyoruz. Herkesi alamayacak isek kimi neye göre alacağız? İşte bu noktada gönüllü formu devreye giriyor. Çünkü bizim bir kişiye dair bilgimiz, eğer projede gönüllü bir arkadaşı yoksa tamamen o formda yazdığı yanıtlara dayalı. Hal böyle olunca formda yazan bilgiler hayati önem arz ediyor. Bir kişinin verdiği bilgiler, kabiliyetleri ve önceki tecrübeleri bizim için çok önemliyken bundan çok daha önemli bir husus var. İşini ciddiye alması, özenmesi ve bunu bize hissettirmesi. Sözgelimi çok farklı kabiliyetlere sahip değilseniz, ileri düzeyde herhangi yabancı dil bilmiyorsanız ya da daha önce bu tarz bir projede yer almadıysanız bile kabul edilme ihtimaliniz var. Aynı şekilde çok kabiliyetli ve tecrübeli olup buna güvenerek formu özenmeden dolduran birini elememizin mümkün olması gibi. O yüzden birinci tavsiyemiz formu özenle doldurunuz. Zira “Bir formu bile özenli doldurmayan daha büyük işlerde ne kadar özenli ve ciddi olabilir ki?” gibi bir ön yargımız olduğunu baştan söylemiş olalım.

Değerlendirme Süreci

Degerlendirme Sureci
4 Adımda Bi' Dünya Haberde Gönüllülük Süreci 2

Eğer size tarafımızdan bir mesaj geldiyse bu durum ön elemeyi geçip değerlendirme süreci için şans verildiği anlamına gelir. Burada sizi daha yakından tanımaya çalışırız. Ve bir yandan da acaba hangi birimlerde bizim ekip üyemiz olabilir diye düşünürüz. Sizinle görüştükten sonra olumlu bir kanaate sahip olursak o zaman değerlendirme sürecine geçilir. Bu kısımla ilgili vereceğimiz tavsiye ise yine işin önemsenmesi olacak. Bize gelen başvurularda “Ya bi bakayım nasılmış…” diye dolduranlar olduğu gibi “Ben de orada olmak istiyorum.” diyerek kararlı bir şekilde başvuranlar da oluyor. Değerlendirme süreci bu konuda bir turnusol kağıdı vazifesi görüyor. Mesajlara dönüşlerden, konulara ilgi ve alakaya kadar birçok husus yine bizlere çeşitli ipuçları sunuyor. O açıdan işinizi önemsediğinizi bizlere göstermeniz olumlu kanaate kapı aralayacaktır.

Deneme Süreci

Deneme Sureci
4 Adımda Bi' Dünya Haberde Gönüllülük Süreci 3

Buraya kadar olan kısım hep söylenenlere dayalıydı. “Ben şöyle biriyim, şunları yaptım veya yapabilirim.” gibi lakin bundan sonraki kısım ise adı üstünde bir deneme süreci. Yani iddialarımızın sınanma aşaması. Öncelikle sizinle “Deneme Sürecine Dair Bilinmesi Gerekenler” dosyası paylaşılır. Bununla bağlantılı ilk görevlendirmeniz yapılır. Bu görevleri yapma biçiminizden işin kalitesine, iletişim kolaylığından vakte riayet etmenize kadar birçok hususu dikkatle inceleriz. Bu süreçte hem siz kendinizi hem biz sizi görme fırsatı yakalamış oluruz. Bu süreçte gönüllü yapamayacağını düşündüğü bir birimde başarılı olabileceğini de fark edebilir. O yüzden sadece olumsuz ihtimaller aklınıza gelmesin. Bu tür süreçlerin bir yandan ekibimiz için doğru kişiyi bulmamıza yardımcı olmasını hedeflerken bir yandan da sizin kendinizi tanımanıza ve geliştirmenize vesile olmasını istiyoruz.

Gönüllülük Süreci

Gonulluluk Sureci
4 Adımda Bi' Dünya Haberde Gönüllülük Süreci 4

Deneme sürecini başarıyla tamamladınız ve bir ekibe dahil olmaya hak kazandınız diyelim. İşte o aşamada gönüllülük süreci başlıyor. Çeşitli oryantasyon eğitimleri bitirildikten sonra hem genel gruplara hem de ilgili birim gruplarına ekliyoruz. Bi’ Dünya Haber ailesi olarak bir insanın nerede insanlığa daha faydalı olacaksa orada bulunması ve hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Eğer bu yer Bi’ Dünya Haber olursa seve seve birlikte çalışmaktan memnuniyet duyarız. Eğer başka yerler olursa da oraları düşman yahut rakip görmek yerine hayra giden yolların çeşitliliği, zenginliği ve güzelliği addedip dualarımızın daimî bir unsuru haline getiririz. Çünkü herkesin her şeyi yapamayacağını biliyoruz ve birbirimizle yardımlaşmanın, birbirimize destek olmanın hepsinden kıymetli olduğuna inanıyoruz.

Başvurmadan önce hangi ekipler olduğuna dair bilgi almak istersen şu yazıya göz atabilirsin: Bi’ Dünya Haber’de Hangi Alanlarda Gönüllü Olabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu