HaberlerEtkinlik-KonferansKanada

Quebec’te İslam Farkındalığı Haftası

İnsanı tanımak ve anlamak için gösterilen çabayı çok kıymetli buluyorum. Hızla akan hayatın içerisinde herkes gibi farklı yoğunluklara sahip olmasına rağmen insana değer veren, ona vakit ayıran, sorunlarıyla ilgilenen, projeler üreten güzel insanların varlığı ümidimi diri tutuyor. Kanadalı Müslümanların her yıl düzenlediği İslam Farkındalığı Haftası‘ndan bahsedeceğiz bu haberimizde, gelin projeye yakından bakalım.

İslam Farkındalığı Haftası Nedir?

İslam Farkındalığı Haftası; farklı inançlara ve özgeçmişlere sahip insanların, Müslüman Quebeqlilerin istekleri, arzuları, kaygıları, başarıları ve topluma katkıları hakkında bilgi sahibi olmaya davet edildiği diyalog kurma, fikir alışverişinde bulunma ve dayanışma haftasıdır. 2017 yılının Ocak ayında Quebec‘te bir camide gerçekleşen silahlı saldırıya tepki olarak ortaya çıkmıştır. 

İslam Farkındalığı Haftası
Quebec’te İslam

Bu Yıl 5. Kez Düzenleniyor

25-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek programın bu yılki teması “İslamofobi karşısındaki boşlukları doldurmak“. Hafta boyunca düzenlenecek etkinliklere, çeşitli inanç mensuplarının yanında siyasetçiler, akademisyenler ve dünyaca ünlü filozof Charles Taylor da katılacak. Müslüman Öğrenci Birliği (MSA)‘nin de katkılarıyla saldırıda vefat edenler için bir anma etkinliği de düzenlenecek. Montreal‘da gerçekleşecek olan program; çeşitli kültürel etkinlikler aracılığıyla Quebeclilerin, Müslüman komşularını daha yakından tanımalarına imkan sağlıyor. Rasim Özdenören’in de dediği gibi: “İnsan, en çok bilmediğine düşmandır.”, “Gelin biz tanış olalım.” cümlelerini kendilerine şiar edinmişler adeta.

Bu hafta; ulaşabileceğimize inandığımız, eşitliğe dayanan ve herkesi kapsayan toplum anlayışımızı genişletmemiz için düzenlenen bir hafta. Bize umut veren şey ise, vatandaşlarımızın gösterdiği sevgi.

Samira Laouni (İslam Farkındalığı Haftası Başkanı)
Quebec'te İslamofobi'ye Karşı
Samira Laouni, Quebec’te İslam

Organizatörler; Müslümanlara yönelik nefret suçlarının arttığı bir dönemde farkındalığın önemli olduğunu, bu suçların temel nedeninin  bilgisizlik olduğunu söylüyorlar.

İslam Farkındalığı Haftası’nı düzenleyen Müslümanların; var olan İslamofobi sorununa bu açıdan bakmaları, böyle güzel bir organizasyon ile aksiyona geçmeleri ve her yıl yorulmadan, sıkılmadan bu etkinliği düzenlemeleri gerçekten takdire şayan. Allahu Teala bizleri de onlar gibi feraset sahibi kullarından eylesin.

İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel olan davranışla sav; o zaman göreceksin ki seninle kendisi arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiş.

Fussilet suresi 34. Ayet
Kaynak
SSM-MAW

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu