HaberlerÖrnek İnsanlarPakistanYardım Faaliyetleri

Hayırla Bezenmiş Bir Yaşam: Abdulsettar Edhi

İnsanların gözünü madde sevgisinin bürüdüğü günümüz dünyasında herkes bir şekilde zengin olma peşinde. Dünyanın en zengin dilencisi olarak bilinen Abdulsettar Edhi ise hakiki gönül zenginliğine erişmiş bir hayırsever. Bu yazımızda dünya gafletinden sıyrılmış, kendini ihtiyaç sahibi insanlar için yardıma adamış bu güzel insandan bahsedeceğiz.

Edhi, 1928’de Hindistan’da doğmuş, daha sonra Pakistan’a taşınmış. O vakitler Pakistan’da sağlık ve sosyal hizmetler gibi temel ihtiyaç alanlarında ciddi eksiklikler bulunuyormuş. Edhi 19 yaşındayken bu imkansızlıklar ve yoksulluk sebebiyle annesini kaybetmiş. Bu durum onu derinden etkilemiş ve insanlara yardımcı olma amacıyla bir vakıf kurması için ona ilham olmuş.

Hayatı boyunca ekonomik sıkıntılar çeken Edhi’nin büyük takdir toplaması, vakfını sadece 50 dolar gibi ufacık bir bütçeyle kurmasıyla olmuş. Çıktığı bu yolda yaptığı güzel işlerle adını duyurarak yardım toplamaya başlamış. Bu sayede 1951’de küçük bir dispanser olarak kurulan Edhi Vakfı, bin bir emek ve toplanan yardımlar sayesinde yetimhaneler, rehabilitasyon merkezleri, klinikler ve yardım hatları başta olmak üzere pek çok alanda hizmet veren büyük bir vakıf halini almış. Sadece insanlara değil tüm canlılara karşı merhamet dolu olan Edhi, hayvanlar için de barınak ve bakım merkezleri inşa ettirmiş.

Yaptığı çalışmalarla adeta bir hayırseverlik meleği olan Edhi, hangi dine mensup olduğunu soranlara “Benim dinim yardımseverlik dinidir.” diye cevap vermiş. Hristiyan ve Hindulara neden yardım ettiğini soranlara ise İslam’ın yardım konusunda din ayrımı yapmadığını söyleyerek aslında tüm insanlığa hizmet ettiğini bir kez daha ortaya koymuş.

İyilik elçisi Edhi, yurt içi ve yurt dışında pek çok kurum tarafından “dünyanın gördüğü en büyük hayırsever” olarak adlandırıldı. Barış ödülleri başta olmak üzere yerel ve uluslararası onlarca ödül aldı. Tribune adlı dergi tarafından “Yılın Kişisi seçildi.

Edhi, böbrek yetmezliği sebebiyle 8 Haziran 2016’da hayata gözlerini yumdu ama kurduğu vakıf; 1800 ambulans, 28 kurtarma botu, 2 tane de uçakla dünyanın en büyük gönüllü ambulans servisine sahip ve yoksul insanlara sağlık götürmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu