HaberlerAmerika Birleşik DevletleriDavet-TebliğHidayet Öyküleriİspanya

ABD’de İslam Hızla Yükseliyor : Latin Amerikalı Müslümanlar

İslam’ı doğru şekilde yaşayıp çevremize anlatmak ve dinimizi dünyanın her bir köşesine yaymak kulluk vazifelerimiz arasında yer alıyor. Elbette bizim ne kadar az haberimiz olsa da bu iş yalnızca Türkiye’de ya da Orta Doğu’da değil, aklımıza hiç gelmeyecek yerlerde bile yapılıyor ve Allah’ın izniyle İslam yayılmaya devam ediyor. Bunun için en önemlisi o insanların konuştuğu dili bilmek. Ayrıca o dille, yani İslam’ı en iyi şekilde anlayabilecekleri şekliyle doğruları anlatmak. Bugün sizlere ABD’de şaşırtıcı bir hızla sayısı artan Latin Kökenli Müslümanları anlatacağız. Ayrıca onları İslam’a yöneltmek için yapılan çalışmalardan bahsedeceğiz.

10 Yıldan Az Sürede %700 Oranında Artış

Washington DC merkezli Sosyal Politika Enstitüsü’nün yayınladığı istatistik raporlarına göre, ABD’de İslam’ı en hızlı kucaklayan grup, “Hispanikler” olarak da bilinen, Latin kökenli Amerikalılar. Enstitü’nün yıllık raporuna göre; 2009 yılında ABD’li Müslümanların yalnızca %1’i Latin kökenliyken, 2018 yılında bu oran %7’ye yükseldi.

Enstitü’nün araştırma direktörü Dalia Mogahed bu artış oranı karşısında şaşkınlığını şöyle ifade etti:

“Bu oran bize, Latin Kökenli Müslüman sayısının 10 yıldan daha kısa bir sürede %700 büyüme gerçekleştirdiğini gösteriyor ve başka hiçbir grup bu oranda büyümedi.”

10 Yildan Az Surede 700 Oraninda Artis
ABD'de İslam Hızla Yükseliyor : Latin Amerikalı Müslümanlar 1

Latinler neden İslam’ı seçiyor?

Mogahed, yeni Müslüman olan Latinlerin İslam’ı seçmelerinde, İslam’ın bir kurum ya da din adamının müdahalesi olmadan, Tanrı ile kişisel ve doğrudan bir bağlantıya vurgu yapmasının etkili olduğunu belirtti. Latinlerin İslam’ı seçmelerindeki diğer nedenlerden biri de; Endülüs’ün İspanya’yı yönettiği 800 yıllık dönemden kalan kökenlerini ve miraslarını araştırıp bundan çok etkilenmeleri.

İslam Latinlere düşündükleri kadar yabancı değil.

Vaazların İspanyolca olduğu Hauston’daki bir camiinin imamı İsa Parada şöyle diyor:

“İnsanlara İslam’ın kendilerine düşündükleri kadar yabancı olmadığını söylüyorum.’’ Ve şunları ekliyor: “Aslında Kur’an-ı Kerim’in dili olan Arapça’dan İspanyolca’ya geçmiş 4000’e yakın kelime var.’’

“Islam in Spanish’’ Organizasyonu

ABD’deki Latin Müslüman sayısındaki artışta payı olan ve bu alanda çalışmalar yapan bir organizasyon bulunuyor: Islam in Spanish

Islam in Spanish organizasyonu İspanyolca olarak İslam’ı öğrenmek isteyen insanlara yardım ediyor. 2016’dan bu yana, 160 kadar insanın Müslüman olmasına vesile oldular. Bu organizasyon geçtiğimiz günlerde Philadelphia’da bulunan Al-Hidayah Camiinde bir program düzenledi. Bu programda ABD’de 250.000 Latin Müslüman yaşadığı belirtildi.

Programa konuşmacı olarak 35 yaşında Latin Müslüman bir kadın olan Bianca Guerrero katıldı. 19 yaşındayken Müslüman olmayı seçtiğinde ailesinin verdiği tepkiyi anlattı. “Kararım pek iyi karşılanmadı ve evden atıldım. Fakat benim durumum benzersiz bir örnek değil.’’ Çok şükür ki şimdilerde Guerrero’nun hem annesi hem de ablası İslam’ı seçmişler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu