HaberlerÇinUzak Doğu

Hong Kong’da İftar Buluşması

Cânım Ramazan kalplerimize sükûnet, iradelerimize kuvvet, ilişkilerimize güven ve sıcaklık veriyor. İslam’da birlik olmanın, ümmet olmanın önemini bu ayda çok daha iyi anlıyorum. Bir Ramazan haberi ile daha karşınızdayız. Buradan kilometrelerce uzakta, Hong Kong’da Müslümanlar ilk kez bir araya geldi. 

2016 yılı verilerine göre Hong Kong’ta yaklaşık 300.000 Müslüman yaşıyor. Hong Kong’daki Müslümanların 2019’dan beri yapmak istediği fakat pandemi kısıtlamalarından ötürü yapılamayan iftar, bu yıl ilk kez Kowloon camisinde yapıldı. 1700 Müslümanın oruçlarını birlikte açtığı iftardan sonra namazlar da birlikte kılındı. 

İftara katılan Müslümanlar
İftara katılan Müslümanlar

İftara katılan misafirlerden Yusuf Mansouri: 

“Ramazan birlik ve beraberlik ayıdır. Çok özlemişim böyle iftarlarda toplanmayı” diyerek duygularını ifade etti.

Kowloon Cami

Kowloon cami 1896 yılında Hong Kong askeri birliği tarafından İngiliz ordusundaki Hintli Müslüman birlikler için kuruldu. 1970 yılında bulunduğu yere yapılan demiryolu hattı nedeniyle binada yapısal sorunlar ortaya çıktı. Son olarak 1984 yılına gelindiğinde bölgede yaşayan Müslümanların yardımıyla eskisinin yerine yenisi inşa edildi. Kowloon cami, yaklaşık 3500 kişilik kapasitesiyle, kütüphane ve sağlık merkeziyle Hong Kong’taki en büyük cami unvanına sahip. Kowloon camisinde imam olmasının yanında Hong Kong Baptist Üniversitesinde dersler veren Mufti Muhammad Arshad ise 2009 yılında dünyanın en etkili 500 insanı arasında yer almıştır.

Hong Konglu Müslümanların ilk iftarını daha nicelerinin takip etmesi, kardeşliğin artması ve nice mahzun Müslümanın da böyle güzellikler yaşaması duasıyla…

Kaynak
Aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu