HaberlerAvustralya

Alkolsüz Şampiyonluk Kutlaması

Şampiyonluk kutlamalarında sıkça gördüğümüz alkollü kutlamalara ve bundan rahatsızlık duyan Müslüman sporculara denk gelmişsinizdir. Bu haberimiz takım arkadaşlarının inancına saygı duyan gerçek bir takım hakkında. Müslüman meslektaşları Usman Khawaja‘ya saygılarından dolayı Avustralya kriket takımı, şampiyonluğunu kazandıktan sonra “şampanya tarzı” kutlamalardan kaçınmayı tercih ettiler.

7-11 Haziran 2023 tarihleri arasında Londra Oval’de oynanan 2023 Kriket Dünya Test Şampiyonası finalinde Avustralya, Hindistan’ı mağlup etti ve şampiyonluğunu ilan etti. Takımlarında Müslüman bir sporcu bulunduğundan dolayı kutlamaları alkolsüz yapmaya karar verdiler.

Kutlama ile ilgili Brexit Partisi Başkanı Nigel Farage, takımın kararını eleştiren bir tweet attıktan sonra ise Twitter’da taraftarlar tarafından eleştirilere maruz kaldı. Takımlarının bu davranışını destekleyen taraftarlara ayrıca spor yazarı Kit Harris de katıldı ve Farage’nin sosyal medyada paylaşımı için:

Buna “dostluk” deniyor. Politikada olmadığını biliyorum ama sporda var, özellikle de Avustralya sporunda.

diyerek sosyal medya hesabından destek mesajı yayınladı.

Geçen yıl yaşanan benzer bir olayda Avustralya kaptanı Pat Cummins, İngiltere karşısında alınan 4-0’lık galibiyet sonrası Müslüman takım arkadaşı Usman Khawaja’nın da katılabilmesi için alkol kutlamalarına ara vermesinin ardından övgü almıştı.

Usman Khawaja
Usman Khawaja
Kaynak
AboutIslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu