Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Amerikalı Müslümanlar İçin Dondurulmuş Helal Yemekler

İnsan hayatının her alanına bir nizam ve intizam sunan İslam dini dünyada geniş coğrafyalara yayılarak pek çok insan tarafından kabul görmektedir. Dinin büyük yayılışı neticesinde İslam ve diğer kültürel değerlerin karşılaşmasına ve yeniden bir organizasyon içinde birlikte var olmasını sağlar. Özellikle dünyanın Batı kesimlerinde mühtedi topluluklarda bu duruma somut örneklerle rastlanmaktadır.  Örneğin, Amerika’da İslam’la yakın zamanda şereflenen insanlar için helal dondurulmuş yemekler hazırlayan bir kadının hikayesine bu haberde tanıklık edeceğiz.

Batı Philadelphia’lı iki çocuk annesi Lavaughn Jones, 20’li yaşlarda Müslüman olduktan sonra özellikle Amerika’da helal yemek bulmak konusunda sıkıntılar yaşadı ve sorunun çözümü için alternatif fikirler üretmeye başladı. Jones, kendisinin ve diğerlerinin işini kolaylaştırmak için Müslümanların gereksinimlerini karşılayan ve aynı zamanda Amerikan köklerini birleştiren uygun fiyatlı helal yemekler hazırlamaya karar verdi.

CBC News’le yaptığı bir röportajda “Bekar ebeveynler, meşgul anneler için kolay helal lezzetli yemekler yapacağım.” diyerek projesi için öncelik verdiği grupları belirtti.

Jones: “Bir sürü yanlış anlama var. İnsanlar Müslümanların sadece yabancı olduğunu düşünüyor ama hayır, Amerika’da doğmuş milyonlarca Müslüman Amerikalınız var.”

Marketlerde satılan dondurulmuş yemeklerin sadece % 5’i helal olduğu için Jones’un helal yemekleri, ev yapımı uygun yemek yemek isteyen, sayıları hızla artan Amerikalı Müslüman ailelere hitap ediyor. Aileler İslam’ı kabul etmekle birlikte Amerika kültürü ile büyüdüler ve hala bu kültür içinde yaşıyorlar. Bu nedenle hem alıştıkları damak zevklerine uygun hem de İslam kurallarıyla çelişmeyen besinlerin bulunması onlar için önem arz eden toplumsal bir konudur.

aruba helal kitchen

Sevgiyle Yapılmış Yemekler

Bir kuluçka programı ile çalışan Jones’ın Aruba’nın Helal Mutfak yemekleri nisan ayıyla birlikte 10 markette dondurulmuş gıda bölümlerinde satışa sunulmaya başladı.

Besinler İslami hassasiyetle hazırlanmakla birlikte her kesimden insan için erişebilir olmayı hedefliyor. Yemeklerini sevgiyle pişirilmiş olarak nitelendiren Jones, işçi sınıfı Müslüman ailelerin zorluk çekmeden alabilmeleri için uygun fiyatlı olmalarını da sağlıyor.

Jones, İslam’la şereflendiği ilk zamanlarda helal gıdalara ulaşmakta hem bulunamaması hem de yüksek fiyatlı olmalarından dolayı bizzat kendisi de zorluk yaşadığı belirtti. Deneyimlerini de hesaba katarak ailelerin pul kartlarıyla markete gidip alabilecekleri şekilde düzenleme yaptıklarını ifade etti:

Bir anne olarak yaşadığım için biliyorum ki diğer Müslüman ebeveynlerle benzer problemleri paylaşıyoruz. Fakat artık gönül rahatlığı ile çocuklarımıza pişirebileceğimiz yemek fırsatlarını sunuyoruz. Bu imkanlar hepimiz, tüm Müslüman kardeşlerimiz içindir.

İslam içerisinde, ayetlerden öğrendiğimiz üzere her zorlukla birlikte bir kolaylığın bizi beklediğine iman ederiz. Amerika’da helal gıdalar hakkındaki Jones’ın haberi de bu duruma örneklik gösterir. Hem uygun fiyatlı hem kültürle uyumlu olması helal dairenin ne kadar geniş olduğuna, İslam’ın müslümanları kısıtlamak yerine aslında zengin, kolaylaştırıcı yollar sunduğuna tüm dünyayı yeniden şahit etmektedir.

Kaynak
AboutIslamCBCNews

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu