HaberlerFilistinKültür-Sanat

Atıkları Sanatsal Tablolara Çeviren Filistinli İman Haşan

İşgal altında olan bir şehirde yaşayan İman Haşan, Kudüs‘ün doğusunda, hayat şartlarının zor olduğu bir çadır kentte yaşamını idame ettiriyor. Ama bunca zorluğa rağmen yaşadığı yeri oldukça güzel bir hale getirmeyi başarmış. Güzel sanatlara kabiliyeti olan İman, çevreye zararlı atıklardan sanatsal tablolar ve ev aletleri üretiyor. Filistinli sanatçı, geri dönüşüm işinin zeka gerektirdiğini ve puzzle çözmeye benzediğini söylüyor. İtalya‘da 4 yıl yaşamış ve orada güzel sanatlar kursuna katılmış. Böylece bu kursta geri dönüşüm sanatı hakkında birçok şey öğrenmiş.

Atıktan Sanata

İman, Kudüs‘ün kuzeyindeki bir çadır kentte yaşıyor. Yaşadığı yer düzensiz, altyapısı harap olmuş ve her yeri atık dolu olan bir yer. Fakat onun evi diğer evlerden tamamen farklı. Eline geçen çoğu şeyi geri dönüştürüyor. En basit atıklardan bile güzel, faydalı eşyalar üretebiliyor. Evi plastikten, kartondan, deniz kabuğundan hatta sedeften yapılmış güzel eşyalar ile dolu. Ayrıca oturma odasındaki ahşap koltuğu, atık ahşap kutulardan yapmış ve üzerini bir kumaşla süslemiş. Bunun yanında oturma odasındaki sehpanın üzerinde duran tabağı, dışarıdan bulduğu değerli bir avizeden dönüştürülmüş olduğunu duyunca epey şaşırıyoruz.

Atiktan Sanata
Atıkları Sanatsal Tablolara Çeviren Filistinli İman Haşan 1

İman, evinin bir köşesini küçük bir müze gibi tasarlamış, ürettiği tabloları ve ev aletlerini orada sergiliyor. Ayrıca kabiliyetini eğitim alanında da kullanıyor. Çadır kentteki çocuklara geri dönüşüm sanatıyla ilgili dersler veriyor. Onun sayesinde becerikli ve eşyaya değer katan çocuklar yetişebiliyor. Çevresindeki çoğu kişi merak edip onunla iletişime geçiyor. Kağıt ve plastik atıkları İman‘a gönderiyor ve atıklardan üreteceği tabloları merakla bekliyor. İman, kabiliyetini çevreyi korumak ve ona hizmet etmek için kullandığını ve bundan çok mutlu olduğunu da ifade ediyor.

İman Haşan yetiştirdiği öğrencileriyle, tasarladığı ev aletleri ve tablolarla, basit atıklardan bile sanatsal objeler çıkarabilmesiyle kendine hayran bıraktırıyor. Çevresindeki insanlara umut oluyor. Biz de onun sayesinde şartlar ne kadar zor olursa olsun insanın çabalayınca bir şeyleri değiştirebileceğini öğrenmiş oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu