Amerika Birleşik DevletleriBilim-TeknolojiHaberler

Helal Alışverişi Kolaylaştıracak Yeni Uygulama Piyasaya Sürüldü

Müslümanlar olarak hayatımızın her alanında olduğu gibi gıda tüketimi konusunda da helal ve harama dikkat ederiz. Bu konuda günümüzde gıda ürünleri içerdikleri maddeler ile her zaman bize güven vermeyebiliyor. Özellikle de Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde Müslümanların alışverişlerinde çok dikkatli olması gerekiyor. Gelin bu konuda Müslümanları sevindirebilecek türden olan haberimize geçelim.

Yakın zamanda piyasaya sunulan telefon uygulaması Scan Halal, helal gıdanın zor bulunduğu ülkelerde renkli raflarda sunulan binlerce ürün arasında helal ürünleri bulmayı kolaylaştırıyor. ABD’de yaşayan Müslümanlar, içeriğinde okunması zor kelimeler bulunan gıda etiketlerini incelemekte zorlanıyorlar. Çoğu Müslüman, gıda ürünlerini kolayca inceleyerek helal statüsünde olanlara ulaşabilmeyi arzuluyor. Scan Halal kurucularından Ummah Labs, Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde alışveriş sürecini kolaylaştıran basit ve kullanışlı bir uygulama geliştirdi.

scan halal

Scan Halal Nasıl Kullanılıyor?

Bu uygulamada kullanıcılar kolaylıkla satın almak istedikleri ürünün barkodunu taratıp, uygulamadan hızlı ve kolayca renkli kodlu sonucu alıyor: helal, mekruh veya haram. Eğer taratılan ürün haram içeriyorsa, kullanıcılara onların taleplerine uygun alternatif mübah ürün seçenekleri sunuluyor.

Uygulamanın sonucu kolayca ortaya koyabilmesi için ürünlerdeki helal ve haram ham maddeler uygulama veri tabanına yüklenmiştir.

Uygulamayı, “Yemek söz konusu olduğunda iki baskın durum vardır: helal veya haram. Kitleleri kapsamak için her ikisi hakkında da bilgi sağlıyoruz.” diyerek açıklayan Ummah Labs, ayrıca uygulamada kullanıcıya sunulan ürünlerde onun kullanım alışkanlıklarına da önem verdiklerini belirtiyor.

scan halal 2

Tabii ki sonuçlara şüphe ile yaklaşılabilir; kuruculardan Ummah Labs da bilgilerin her zaman hatasız olamayacağını kabul ediyor. Araştırma ekibi, ürün içeriğindeki maddeleri hayvan, bitki veya statik bazlı olarak direk kaynağından teyit etmeye çalışıyor.

Labs bu durumu “Biz, yüzlerce günlük üründe en iyi güncellemeyi yaparken, sonuçlarda öngöremediğimiz ve kesin olmayan veriler olabilir.” diyerek açıklıyor.

Uygulamanın veri tabanında 750.000’den fazla ürün listelenirken, kullanıcılar henüz listede bulunmayan yeni ürünleri yükleyebiliyorlar. Alışveriş yapanlar, listede olmayan ürünlerin fotoğraflarını gözden geçirmeleri için Scan Halal araştırmacılarına gönderebilir ve kısa bir süre sonra ürün veri tabanına yüklenerek sonucu kullanıcıya ulaştırılır.

Daha çok yemek şirketi, ürün paketlerine helal logosu etiketleyene kadar Müslümanlar için bu uygulama gerçekten vazgeçilmez durumdadır.

scan halal 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu