Bizden HaberlerDuyurular

Gönüllülere Sorduk | Ahsen Büber

Bi’ Dünya Haber’de işler nasıl yürür? Bir gönüllünün haftalık rutinleri nelerdir? Hadi hepsini uzun zamandır aramızda olan gönüllü haber giriş sorumlusu Ahsen’den dinleyelim. Bi’ Dünya’nın onun hayatındaki yerini ve iyiliğin sesini nasıl yükselttiğini öğrenelim.

Ahsen hoş geldin. Bize kendini tanıtır mısın?

Ben Ahsen Büber. İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunuyum. BDH Haber Girişi Birimi’nde görev alıyorum.

BDH ile nasıl tanıştın? Nereden karşına çıktı?

Instagram’da bir arkadaşımın paylaşımı üzerine BDH ile tanıştım. Diğer haber sayfalarından farklı ve daha ilgi çekici olduğu için ben de takip etmeye başladım.

Neden BDH gönüllüsü olmak istedin? Kısaca bahseder misin?

BDH, iyiyi yayma yolunda ki adım atma çabasıyla ayrı bir konumda bence. Bundan dolayı bu güzel hareketin bir parçası olmak ve iyiliğin yayılmasında benim de katkım olsun diye BDH gönüllüsü olmaya karar verdim.

BDH’de gönüllülük sürecin başlamadan önce beklentilerin nelerdi?

Daha önce böyle bir deneyimim olmadığı için tam olarak ne yapmam gerektiğini, işleyişi vs. hiç bilmiyordum. Sadece faydalı bir iş yapmak maksadıyla yola çıktım.

BDH deneme sürecinde yaşadığın ilginç şeyler var mı?

Bir haberin okuyucuya varıncaya kadar nasıl bir süreçten geçtiğini ilk defa BDH sayesinde tecrübe ettim. İlginç bir şey yaşadığımı söyleyemem ama bu süreci deneyimlemiş olmak bile benim için ilginç ve heyecan vericiydi.

Gönüllülük sürecin nasıl ilerliyor? Memnun musun? 🙂

Yaklaşık 1 senedir BDH gönüllüsüyüm. Bu süreçte yeri geldi çok yoğun çalışmamız gerekti, yeri geldi haberlere uygun görsel bulurken, daha doğrusu bulamazken, çıldırma aşamasına geldiğim oldu 🙂 Tüm bu zorluk gibi görünen tecrübelerle dolu gönüllülük serüvenim, aslında kendimi ne kadar geliştirdiğimi ve geliştirebildiğimi fark ettiğim bir süreç oldu. Haber girişi ekibine başvururken de bu düşünceyle başvurmuştum zaten. Ben yazım ekibinde olmak için kendimi yeterli görmedim ama en azından hem kendimi geliştirebileceğim hem de gerçekten bir işe yaradığımı hissedebileceğim bir yerde olmak istedim. Umduğumu ve hatta umduğumdan fazlasını bulduğum bir yer oldu BDH. Bundan dolayı sürecim oldukça keyifli ve verimli geçiyor diyebilirim.

BDH gönüllü

BDH’de ileriye dair beklentilerin neler? Neler ön görüyorsun?

BDH, diğer haber platformlarından farklı olarak sadece güncelin iyi tarafını sunmuyor. Günceli sunmakla beraber insanların ancak araştırma sonucunda elde edebilecekleri farklı bilgilerle de karşılaşmalarını sağlıyor. Bundan dolayı çok yönlü bir site olduğunu düşünüyorum. Böyle çok yönlü bir platformun da elbette daha fazla insana ulaşması ve her zaman yapılanın en iyi şekilde sunulmasını sağlayacak imkanlarla donatılmasını arzu ediyorum.

Ben haber girişi ekibi gönüllüsü olmak için başvurduğumda, bir haberin okuyucunun karşısına gelene kadar ki sürecine hâkim değildim. Şu an az çok da olsa bir yol kat ettiğimi ve en azından süreci tanıdığımı söyleyebilirim. Bu göreve başladığım zamandan itibaren, hem pek çok internet aracını kullanma hem de bu araçların siteye entegrasyonu hakkında bilgi edinme imkanına sahip oldum. Bundan sonraki süreçte de sitemizin daha işlevsel ve daha istifade edilebilir bir hale gelmesini isterim. Böylece daha fazla insana ulaşma şansımız olabilir. Kötülüğün bu kadar yaygınmış gibi göründüğü sosyal medyada iyiliğin de en az kötülükler kadar hatta daha fazla mevcut olduğunu gösterme imkânımız da artmış olur.

Birimin seni en çok zorlayan tarafları nelerdir?

Haber girişi birimi, haber yazım sürecinin tamamlandığı ve başından sonuna kadar verilen emeğin karşılık bulmasını sağlayan bir birim. Bundan dolayı haberi girerken titiz davranmamız ve yazarın emeğinin görülmesini sağlamamız gerekmektedir. Aynı zamanda sitemizin de belirli bir etkileşim seviyesine ulaşması için küçük ama etkili birkaç noktayı da görmezden gelmemek ve detaylara hakim olmak gerekiyor. Bu sebeple hem yazarın emeğine fazla müdahale etmemek hem de internet algoritmasına uygun bir haber girişi sağlamaya çalışmak zaman zaman zorlayıcı olabiliyor.

Bunun haricinde özellikle ilk zamanlarda, ki zaman zaman hala zorlandığımı söylemem mümkün, haberlere uygun görsel bulmak beni zorluyordu. Herkesin malumudur ki dümdüz bir yazı okumaktansa görseli bol bir yazı okumak daha kolaydır, ancak her habere veya içeriğe uygun yeterli sayıda ve belirli bazı kriterlere uygun görsele ulaşmak da her zaman kolay olamıyor 🙂

gönüllülere sorduk

Haber girişi dışında başka hangi birimde olmak isterdin?

Ben kendimi haber girişi birimiyle çok fazla özdeşleştirdiğim için başka birimde çalışmak ister miydim emin değilim ancak yapabileceğime inansam haber yazımında görev almak isterdim.

Sence BDH’de başka hangi birimler açılmalı?

Şu anda hem web sitesinde hem de sosyal medyada oldukça aktif bir ekibiz diye düşünüyorum. Günden güne hızlı bir büyüme kaydediyor oluşumuz da bunu destekler nitelikte. Var olan ekipler dışında herhangi bir ekibe ihtiyaç duyulduğunu düşünmüyorum mevcut durumda.

Haber girişinde motivasyonunu sağlayan en önemli etken nedir?

Herkeste olduğu gibi bizim de zaman zaman motivasyonumuz düşebiliyor elbette ancak bu göreve neden başladığımı, neyi hedefleyerek bu yola girdiğimi daima kendime hatırlatıyorum. Sanırım motivasyonumu sağlamadaki en büyük etki, faydalı olma isteği.

BDH senin için ne ifade ediyor?

BDH benim için bir aileyi ifade ediyor. Yalnızca bir haber ekibi değiliz biz. Sitemizin kurucusu Hakan Abi’den en ufak görev alan herkese, bir aile olduğumuzu hissediyorum. Sadece siteyle alakalı değil başka herhangi bir konu hakkında konuşmak, dertleşmek ya da çözüm yolu bulmak istediğimde muhakkak bir dönüş, karşılık buluyorum. Zorlandığım konularda, sormak istediğim sorularda hemen birim koordinatörüm Ayşe Rabia’ya danışıyorum ve bunları yaparken asla tereddüt etmiyorum. Ara sıra yapılan kahvaltılar, kurulan iftar sofraları gibi pek çok etkinlik de bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor diye düşünüyorum. Tüm ekipler olarak aramızdaki bu samimiyet, belki de bizleri daha iyi ve güzel işler yapmaya teşvik ediyor 🙂

BDH’nin insanlara ne gibi bir katkısı olduğunu düşünüyorsun?

BDH, insanların hayatında yeni bir pencere açılmasında önemli bir adım bence. Sürekli kötü haberlere maruz kalan insanlar, normalin bu olduğunu ve güzel haberlerin normal dışı olduğunu düşünüyorlar. Bu anlayışı yıkmada ve güzelliklerin eski zamanlarda, çok uzaklarda kalan bir şey olmadığını göstermede BDH’nin önemli bir rol üstlendiğini düşünüyorum.

Röportaj için çok teşekkür ederiz. İyiliği yayma serüveninin daim olması dileğiyle 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu