HaberlerİngiltereRamazan

Britanya Kütüphanesi’nde İftar Organizasyonu

Omar Salha‘nın girişimiyle İngiltere’de başlatılan Ramazan Çadırı Projesi iftar organizasyonları devam ediyor. Bu kez Müslümanlar British Library’de düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Toplamda 300 İngiliz Müslüman dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan British Library’de iftar organizasyonuna katıldı. Kütüphanenin avlusunda yapılması planlanan iftar programı yağmur beklentisi sebebiyle içeriye taşındı ve giriş katının muhteşem akustiğinde yankılanan ezan sesi ile Müslümanlar oruçlarını açtılar.

Ezanı okuyan ve namazı kıldıran Abdoullah Redouane, birkaç yıl önce mühendislik okurken kendisi de kütüphanenin bir üyesiydi. Aslen Fas asıllı olan Redouane, yıllar önce çalışmak için sıkça geldiği kütüphaneye geri dönmenin ve namaz kılmanın çok güzel hissettirdiğini söyledi. “Benim için bu deneyimi çok daha ilginç kılan şey, kütüphanenin çağlar boyunca Kuran’ın en güzel ve en nadir kopyalarından bazılarına sahip olduğu bilgisiydi. Mevcut 300 nüshanın en eskisi MS 8. yüzyıldan kalma. Bir öğrenci olarak İslami Bankacılık üzerine yaptığım araştırma için kütüphaneyi birçok kez ziyaret ettikten sonra, bu Kur’an’ların üzerinde gördüğüm kelimeler kütüphanenin içinde süzülüyordu. Muhteşemdi.” diyerek duygularını paylaştı.

Ramazan Çadırı Projesi

british lib iftar

British Library Güney Operasyonları Başkanı Jerry Shillito etkinlikle ilgili olarak “Birçok ortak değeri paylaşıyoruz. British Library toplulukları bir araya getirmek, deneyim ve bilgi paylaşımında bulunmakla ilgileniyor. İki kuruluş (Ramazan Çadırı Projesi ve British Library) arasında bir sinerji var. Aynı zamanda standart halk turlarımız ve topluluğa özel turlarımız da var ve kütüphanenin diğer yönlerini deneyimlemeleri için çok sayıda insanı ağırlamayı umuyoruz. Etkinlik Britanyalı Müslümanların, dini ve ruhani çeşitliliğimizi, harika ulusumuzu oluşturan Britanyalı insan topluluğunun önemli bir parçası olduğunu gösteriyor.” dedi

Ayrıca gecede, sponsorlardan biri olan Spice Village tarafından yiyecek sağlanırken, süpermarket zinciri Lidl de konuklar için hediye çantaları temin etti.

Proje kapsamında daha önce Stamford Bridge’de bir iftar yemeği organizasyonu yapılmıştı ve geçtiğimiz hafta Londra’da ünlü Victoria ve Albert Müzesinde de benzer organizasyonlarla İngiltere’de Müslümanlar bir araya gelmeye devam etti.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu