HaberlerHindistan

Burada Her Dinden İnsana Faizsiz Kredi Var

Hepimizin bildiği gibi, günümüzün globalleşen dünyasında faizsiz hizmet veren bir banka neredeyse yok. Ekonomik sıkıntılar yaşayan insanlar maddi durumlarını iyileştirmek için bu bankalara başvururken, kapatmayı amaçladıkları borçları faiz sebebiyle maalesef katlanarak artıyor. Bu haberde sizlere Hindistan’da bulunan bir yardım kuruluşunun faiz sistemine tepki olarak başlattığı oldukça faydalı bir organizasyondan bahsedeceğiz.

Bhatkal İslami Sosyal Yardımlaşma Derneği, maddi sıkıntılar yaşayan insanlara faizsiz kredi veriyor. Bunu yapmaktaki amaçları ise, ekonomik açıdan zor durumda olan insanlara yardım eli uzatmak. Bunu yaparken durumu müsait olanlardan teminat olarak altın ve mücevher alıyorlar. 33 yıldır hizmet veren bu derneğin temin ettiği altın ve mücevherleri satıp paraya dönüştürmemiş olması da faizsiz kredi alanların bu güveni boşa çıkarmadığını gösteren bir tablo olsa gerek.Ayrıca 33 yıldır devam ediyor olması ise verdiği hizmetin hem kendileri hem de müşterileri için ne kadar sürdürülebilir olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Bu haberin bizce en güzel detaylarından biri ise, bu hizmetten sadece Müslümanların değil, başka dinlere mensup olan insanların da faydalanabilmesi. Müşterilerin %30’unun Müslüman olmadığını da söylemeden geçemeyeceğiz. Ne var ki Hindistan hükümeti bu organizasyonun sahiplerini henüz bir banka olarak tanımış değil. Bu yüzden kuruluş şimdilik sosyal bir dernek olarak faaliyet gösteriyor.

Yine de Bhatkal İslami Sosyal Yardımlaşma Derneği, bir İslami kuruluşun İslam’ın çizdiği sınırlar içerisinde, diğer bir deyişle helal yollardan, nasıl büyüyüp gelişebileceğinin nadide örneklerinden biri. Umuyoruz ki bu güzel örneklerle daha çok karşılaşırız.

Kaynak
ilmfeed.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu