İçerikler

Koronavirüs Nedeniyle Evde Kalanlara Öneriler #EvdeKalTürkiye

Çin’den yayılan ve tüm dünyayı özellikle şu sıralar Avrupa’yı etkisi altına alan Koronavirüs, çok hızlı yayılmasından ve yaşlı insanlarda ağır seyretmesinden dolayı kendimizi ve yaşlılarımızı korumak için evde kaldığımız, dışarı zorunlu olmadıkça çıkmadığımız çıkarsak da tedbirlerimizi alarak çıktığımız şu günlerde evde bir nevi karantina altındayken sıkılmamanız ve boş durmak yerine vaktinizi eğlenceli ve verimli geçirmeniz için bu sefer öncekilerinden biraz farklı bir içerikle karşınızdayız.

Bu yazımızda sizlere evde kaldığımız süre boyunca bizi hem eğlendirecek hem de bize bir şeyler katacak film, dizi, kitap önerileri ile karşınızdayız. Önerilere geçmeden önce hatırlatma mahiyetinde Bi’ Dünya Haber gönüllüleri olarak Sağlık Bakanlığımızın uyarı ve önerilerine uymanızı ve evden çıkmamanızı öneriyoruz. Evde kalın ve önerilerimizi deneyerek verimli şekilde vakit geçirin. Şimdi ise arkanıza yaslanın ve her birinden ikişer öneri yapacağımız öneri serimize başlayalım.

Filmler

Geleceğe Dönüş

Filmler
Geleceğe Dönüş Filmi

İlk filmimiz 3 seri halinde çekilen 1985 yapımlı ama zamanının çok ötesinde bir hayal gücüyle çekilmiş olan Geleceğe Dönüş (Back To The Future) filmi.

Adından anlaşılacağı gibi zamanda yolculuk temalı bir bilim-kurgu filmi olan ama aynı zamanda yer yer güldüren eğlenceli bir film. Filmin başrolleri, deli dolu bir bilim adamı olan, geleceğe ve geçmişe gidebilen özel arabayı icat eden Dr. Brown ve bu yolculuklarda yanında olan genç Marty’dir. Macera dolu ve izlerken çok eğleneceğiniz bu film serisini hiç vakit kaybetmeden izlemenizi öneririz ama yazımızın tamamını okuduktan sonra tabii.

Wall-E

wall e film

İkinci filmimiz ise 2008 yılında, animasyon tarihine adını altın harflerle yazmış Pixar’ın çektiği Wall-E.

İlk filmin aksine (bize göre), çok uzak olmayan bir geleceği bizlere sunan film, insanların dünyayı kirletip yaşanmaz hale getirdikten sonra bir gemide toplanıp uzayda yaşamaya başladıkları bir gelecekte geçiyor. Ve filmde dünyada kalmış bir temizleme robotuna odaklanılmış. Filmde dünyanın yaşanmaz hale gelmesi mümkün mü, kendi yaptığımız yapay zeka bizi alt edebilir mi, robotların duyguları olabilir mi vb. günümüzde hala tartışılan konulara değinilmiş. Beni en çok etkileyen ise filmde fazla bir diyalog geçmemesi. Buna rağmen atmosfere kendinizi kaptırıyorsunuz. İzlemenizi öneririz.

Kitaplar

İrade Terbiyesi

irade terbiyesi
İrade Terbiyesi

İlk kitabımız ülkemizde hak ettiği değeri görememiş olan Cemil Meriç’in “Disiplin içinde yaşamayı bu kitaptan öğrendim” dediği, Ali Fuat Başgil’in “Keşke daha genç iken bu kitap elime geçseydi.” Dediği bir kitap olan İrade Terbiyesi kitabı.

Kitap, adından anlaşılacağı üzere özellikle gençlerin nefsiyle nasıl savaşması gerektiğini, insan iradesinin düşmanlarının neler olduğunu, irademizi nasıl kuvvetlendirebileceğimizi anlatıyor. Kitapta altını çizmek isteyeceğiniz bolca söz ve paragraf olduğu için kitabı okurken yanınızda bir kalem olmasını öneririz.

On Küçük Zenci

İkinci kitabımız Agatha Christie’nin On Küçük Zenci kitabı. Kitap bir polisiye roman ve gerilimin hiç düşmediği bir hikayeye sahip.

Zenci Adası olarak bilinen, bahse konu adaya bilinmeyen bir şahısın davet ettiği on kişinin bir tekerlemeye göre öldürülmesini işleyen romanda psikolojik ögeler de bir hayli ön planda. Son sayfaya de katili bulmak için sayfaları dikkatle okuyacağınız bu kitabı [özellikle gece :)] okumanızı öneririz. Ayrıca kitabın Agatha Christie’nin şaheseri kabul edildiğini ve “And Then There were None” adlı bir mini dizi (3 bölüm) uyarlaması olduğunu da belirtmiş olalım.

Diziler

Yedi Güzel Adam

yedi güzel adam

Maraş’ın Kara Lisesi’nden çıkan 7 şairin hikâyesini anlatan, her saniyesinden zariflik akan bu diziyi duymayanınız yoktur sanıyoruz. Bizim hatırlatmamız henüz izlemeyenlere! Tabii izleyenlerin de dizinin adını gördüğü anda koşup Youtube’dan bir sahnesini izleyeceğine eminim.

Erdem Bayazıt’ın perspektifinden izlediğimiz olay örgüsü Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören gibi değerli yazarlarımız etrafında gelişiyor ve onların olaylara ince ruhlu bakışı ruhumuzu ısıtıyor. Oyuncularının sesinden dinlemeye doyamayacağınız şiirlerle, imreneceğiniz dostluk hikayeleriyle Kara Lise ve Yedi Güzel Adam sizleri bekliyor.

Vuslat

vuslat

Bir yolculuk bu, bir kendini arayış… Aziz’in yolunun Feride ile kesişmesi yeni bir kayboluş olacaktır onun için ama kendini bulmak için de Salih babayla önce aramayı öğrenecektir Aziz.

Nice bilinmezliklere şahitlik edecek, nice öyküye kahraman olacaktır ve mucizenin uzakta olmadığını görmek, Aziz’in kendisini fark etmesiyle olacaktır aslında. Şimdiye kadar alışık olmadığımız bir senaryoya sahip olan Vuslat, kurgusu itibari ile de birçok gizeme sahip. Karakterler gibi siz de durumlar karşısında gizemi çözmek için büyük uğraş veriyor, tahminler yürütüp çıkarımlar yapıyorsunuz ama çıkan sonuç karşısında beyniniz yanıyor ve içinizden diziyi alkışlıyorsunuz. Şaşırmaya, heyecanlanmaya, Salih baba ile antikacı dükkanında doyum olmaz sohbetlere hazırsanız Vuslat, sizleri bütün babacanlığıyla ekrana davet ediyor.

YouTube Kanalları

youtube

Malum günümüzde televizyonun yerini almaya başlayan medya ve onun en büyük temsilcilerinden olan YouTube, bu alanda oldukça öne çıkıyor. Ayrıca, YouTube vasıtasıyla para kazanmak da mümkün hale geldiğinden adeta yeni bir iş dalı olma yolunda ilerleyen YouTuber’lık kavramı hayatımıza girmiş durumda. YouTube’da çok faydalı içerikler olduğu gibi, bunun zıddı yönde olanlar da bir hayli mevcut. Bu nedenle neleri takip edip etmeyeceğimiz konusunda dikkatli olmamız gereken bu mecra hakkında da ufak önerilerde bulunmak istedik.

Üsküdar Makam Atölyesi

İlk YouTube kanalı önerimiz Üsküdar Makam Atölyesi‘nin kanalı olacak.

Alanında uzman bir isim olan Davud Bey’in verdiği eğitimlerden parçalar içeren kanalda, pek çok tanıdık melodi, ilahi, ayet okumaları, makam eğitimi hakkında merak ettiklerinizin cevaplarıyla ve daha fazlasıyla karşılaşacaksınız.

TRT Arşiv

İkinci kanal önerimiz ise resmi bir kanal. İçerik olarak güzel işler yapan TRT Arşiv kanalı.

Bu kanalda İstanbul’dan Türkiye’den ve dünyadan çeşitli nostaljik içerikli görseller, videolar, röportajlar bulabilir, bir nevi geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Evet. Tatil deyince hepinizin aklına ilk gelen şey olduğundan neredeyse emin olduğumuz önerilere geldi sıra.

Oyunlar

FIFA

oyunlar

İlk oyun önerimiz biraz torpilli olacak. Futbol simülasyonu diyebileceğimiz ‘FIFA’ serisini elbette duymuş yahut hakkında bir iki şey okumuşsunuzdur.

Bilgisayardan oyun konsollarına kadar her platformda arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte eğlenceli bir 90 dakika geçirmenize yardımcı olacaktır. Ligimizin de ertelenmesi ile artan futbol özleminizi gidermeniz açısından da yardımcı olacaktır.

Katana Zero

İkinci önerimiz olan ‘Katana Zero’ ise bağımsız bir platformun oyunu.

Geçtiğimiz sene çıkan ve son derece olumlu eleştiri alan, bölüm tasarımları ile sizi kendisine bağlayacak bir oyun Katana Zero. Tek başına oyun oynamayı seven ve nostalji ile yeni teknolojiyi birleştirmek isteyenlerin oynayabileceği bir oyun.

Sizlerin de önerileri yahut soruları varsa yorumlarda bunları belirtmeniz durumunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu süreç her ne kadar bizim için bir tatil niteliğinde olsa da dünyamızın ve ülkemizin büyük felaketlerle sınandığı bu günlerde Rabbimizi anmayı, O’na layıkıyla ibadet etmeyi ve O’nun kelamını okumayı da ihmal etmemek ve bir Müslüman olarak elimizden geldiğince devletimizin söylediği tedbirleri almak en büyük ve en önemli görevimizdir. Ayrıca öğrenci arkadaşlarımıza derslerini ihmal etmeden çalışmalarını da öneriyoruz. Allah Teala ülkemizi, devletimizi bu felaketten tez vakitte en az kayıpla kurtarsın inşallah. Allah’a emanet olun, sağlığınız ve sağlığımız için #EvdeKalalım. Selametle…

Hazırlayanlar: Alperen Subaşı – M.Yusuf Kaba

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu