HaberlerArjantinKur'an-ı KerimYardım Faaliyetleri

Diyanet’ten Arjantinli Müslümanlara Kitap Yardımı

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ve dinimiz İslam’ın çağrısının evrensel ve kuşatıcı olduğu hakikati malum Arjantinli Müslümanlar da bunun farkında… Hicri ilk yüzyıllardan itibaren Müslümanlar bu çağrının dünyanın her köşesine nüfuz edebilmesi amacıyla askeri veya ferdi seferlere çıkmışlardır. Yüzyıllardır süregelen tebliğ vazifesi bilincinin bugün de imkanlar dahilinde fazlasıyla sürdürülmeye çalışıldığını görüyoruz. Bunun yanında, tebliğ ile, Müslüman topluluklarında kazanılan İslamî şuur ve bilincin korunabilmesi de günümüzde önemli bir mesele olarak öne çıkmakta. Haberimizde farklı coğrafyaların, farklı toplumların hakikate ulaşmalarını ve yaşantılarında bu bilinci koruyabilmelerini amaçlayan Diyanet İşleri Bakanlığı’nın bir projesinden bahsedeceğiz.

Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıllarda Arjantin‘de düzenlemiş olduğu kurban eti dağıtımı, iftar organizasyonları ve yardım faaliyetleri gibi etkinliklerin ardından ülkede yeni bir projeye daha imza attı. Geçtiğimiz ay ülkenin başkenti Buenos Aires’teki Al Ahmad Camisi’nde Arjantin İslam Merkezi ve Diyanet İşleri Başkanlığı ortak bir etkinlik gerçekleştirildi. Başkanlık, ülkeye 7 bin adet İspanyolca kitap teslim etti. Bu kitaplar arasında Kur’an-ı Kerim’in İspanyolca meali, Kur’an-ı Kerim’in İspanyolca mealli tefsiri, Siyer ve İlmihal kitapları gibi İslami yaşantıyı tesis etme konusunda kolaylık sağlamaya yönelik kitaplar var.

Türkiye’ye Teşekkür

Etkinlikte söz hakkı alan Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay Diyanet’in dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar ile irtibat halinde olmaya çalıştığını belirtti. Kendisi, “Bu eserlerimiz, okuyan kardeşlerimize, inşallah dini ilimleri elde etme konusunda bir nebze de olsa faydalı olursa, bundan çok büyük bir gurur duyacağımızı ifade etmek isterim.” diyerek düşüncelerini paylaşıyor.

Daha önce de benzer faaliyetler düzenlenen ülkede koordinasyonu sağlayan yerel kurumlar da göze çarpıyor. Söz konusu etkinliğin ortak düzenleyicilerinden de olan Arjantin İslam Merkezi bunlardan biri. Kurumun başkanı Anibal Bachir Bakir,

Arjantinli ve İspanyolca konuşan Müslümanlar olarak Türkiye’nin bizi hatırlaması, bizim dertlerimizle dertlenmesi ve bize katkıda bulunmasından, özellikle de bizim ruhumuzu ve aklımızı besleyecek kıymetli kitapları tercüme etme işini üstlenmesinden ötürü onur duyuyor ve Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.

İslam’ın varlığının 16.yüzyıla kadar dayandığı bilinen Arjantin’de yaklaşık bir milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilmekte. Buna bağlı olarak ülkede Güney Amerika’nın en büyük camisi olarak kabul edilen King Fahd Islamic Cultural Center’ın da içinde bulunduğu 10’dan fazla cami inşa edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu