HaberlerÇevre-Hayvan Haklarıİngiltere

Doğu Londra Camii’nden Doğayı Koruma Kampanyası

Büyük bir çevre kirliliği problemi ile karşı karşıya olduğumuz şu günlerde çok güzel çalışmalara imza atılıyor. Bu konuda kimler neler yapıyor diye araştırırken Doğu Londra Camisi’nin çok güzel bir projesine rastladık.

“Geleceğin için plastik şişelerden vazgeç” sloganlı bu proje, tek seferlik plastik şişe kullanımını minimum seviyeye indirmek üzere başlatıldı.

Ramazan ayı boyunca, teravih namazına gelen insanlar tarafından binlerce plastik şişenin kullanıldığı fark edilince, cami üyeleri abdesthane yanı, cami girişi gibi çeşitli yerlere çeşmeler yaptırdılar. Ayrıca insanları da yeşil ve temiz bir çevre için sürekli kullanılabilen şişeler kullanmaya teşvik amaçlı, cami içinde bu tarz şişeler satmaya başladılar.

east london mosque water filling station 2 1024x914 1

Bu proje aklımıza yine İngiltere’deki bir başka çevre dostu camiyi de getiriyor. Yeşil Cami 24 Nisan’da Avrupa’nın ilk ekolojik camisi olarak kurulmuştu. Camide sıfır karbon emisyonu, yağmur suyu toplama, hava enerjisi ile ısıtma gibi sistemler mevcut.

Bu gibi güzel örnekler İngiltere ile sınırlı değil elbette. Hindistan’da bir cami güç tasarrufu ve temiz bir çevre için çatısına güneş sistemi kurup kendi elektriğini üretiyordu.Kanada’daki bir camimiz de müslümanlar için önemli bir yeri olan Cuma hutbelerinde insanları çevre konusunda bilinçlendirmek için onları çevresel sorunlara çözüm bulmaya yönlendiren “Yeşil Hutbe” kampanyası gibi birçok örneğe rastlayabiliyoruz.

Dogu Londra Camiinden Dogayi Koruma Kampanyasi

Bu güzel projelerin sonuçları da kendileri kadar güzel ve etkili. “Yalnızca küçük bir proje ile ne değişir ki” diye düşünmeyip işe koyulan bu güzel insanlar inşallah bizlere de birer teşvik olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu