Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerÇevre-Hayvan Haklarıİngiltereİskoçya

İslami Kuruluşların COP26 İklim Eylemi Çağrısı

İslam’ın fıtrata ters düşenden uzaklaşmayı emretmesi dolayısıyla bizler, gezegenimizdeki dengeyi ve refahı gözetmemiz gerektiğini çok iyi biliriz. Bunun yanında her konuda sürdürülebilir projeksiyonlar sunmayı ve hizmete dökmeyi kendimize görev biliriz. Çünkü kitabımızda, biz Müminlere şöyle buyurulmaktadır: “Sizi yeryüzüne halife tayin eden O’dur…” (En’am Suresi, 165)

Haberimize göre, Glasgow COP26‘da (2021 BM İklim Değişikliği Konferansı) gerçekleşecek kritik BM iklim görüşmeleri yaklaşırken, Birleşik Krallık ve İrlanda’daki Müslüman kuruluşlar, iklim değişikliğine yönelik hızlı ve etkili bir eylem çağrısında bulundu. COP26’dan yalnızca birkaç hafta önce harekete geçen Müslüman kuruluşlar; iklim adaleti, yeşil ekonomiye adil geçiş ve mağdurlara daha fazla destek taleplerini içeren bir bildiri yayınladı.

İslami Ekoloji ve Çevre Bilimleri Vakfı (IFEES/EcoIslam) direktörü ve ortak bildirinin düzenleyicisi Kamran Shezad “Bu ortak açıklama, iklim krizi karşısında yapılması gerekenlerin aciliyet ihtiyacına dair cesur bir bildiridir. ” dedi.

Bildiriyi indirmek için tıklayınız

Bildiriyi Imzalayan Kuruluslar
Bildiriyi İmzalayan Kuruluşlar

“İngiliz ve İrlandalı Müslümanlar; farklı dini grupların yanı sıra Müslümanların da çevre bilinci hususunda ayağa kalkmaları, etkin olmaları ve COP26’dan herkes için en özenli, güvenli bir gelecek sunmasını talep etmeleri gerektiğini düşünüyorlar.” diye ekledi.

Anlaşma, Birleşik Krallık ve İrlanda’da toplam 2,7 milyon Müslüman nüfusunu temsil eden 8 ulusal Müslüman kuruluş tarafından imzalandı.

Agaclar

Ayrıca bildiri, COP26’daki dünya liderlerini “Paris Anlaşması amaçlarına ulaşmaya, sıfır emisyon hedefine bağlı kalmaya, fosil yakıtlar için tüm sübvansiyonları sona erdirmeye, enerji kaynaklarını tamamen yeşilleştirmeye ve iklimle ilgili sorunları çözmek için yeni finansman sağlamaya” çağırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu