Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
CamiFijiHaberler

Fiji’nin En Büyük Camisi Açıldı

LAUTOKA – Fijili Müslümanlar, 6 Nisan’da Fiji’nin en büyük camisinin açılışını kutladılar. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Lautoka’da açılan cami, Müslümanların yoğun ilgisiyle karşılandı. Şehir sakinleri yeni ve büyük bir caminin açılmasının gençleri camiye çekmekte önemli olduğunu vurguladılar. Caminin gençleri eğiteceğini ve kötü alışkanlıklardan uzak tutacağını düşündüklerini söylediler.

Saweni Sahili’nde açılan cami dört bin kişi kapasiteli. Caminin konumu ise özenle seçilmiş. Namazlara gitmek isteyen ancak araba ile  ulaşıma para veremeyecek aileler yeni camiye yürüyerek ulaşabilecekler.

Fiji cemaati
Fiji cemaati

Okyanusya’da bulunan bir ada ülkesi olan Fiji’de M.Ö 2000’den beri yerliler yaşıyor. Avrupalılar Fiji’yi 17. Yüzyılda keşfettiler. Kısa bir bağımsız krallık döneminden sonra Fiji, İngiliz sömürgesi haline getirildi. 1874-1970 arasındaki sömürge döneminden sonra Fiji bağımsızlığını ilan etti. Fiji halkının %64.4’ü Hristiyan, %27.9’u Hindu iken Müslümanlar 62,534 kişi ile halkın %6.3’ünü oluşturuyor. Fiji Cumhuriyeti’nin farklı dinden vatandaşları için resmi olarak kabul ettiği pek çok dini bayramı var. Noel ve Şükran Günü, Hristiyanlar için; Diwali, Hindular için; Mevlid Kandili de Müslümanlar için örnek verilebilir.

Fiji'deki müslüman kadınlar
Fiji’deki Müslüman kadınlar

Lautoka’nın Christchurch’te Şehit Olan İmamı

Fiji Cumhuriyeti’nin açıkladığı rapora göre Yeni Zelanda’daki Christchurch katliamında ölen Müslümanlardan üçü Fiji vatandaşı idi. 25 yıl boyunca Lautoka Jame Camii’nde imamlık yapan ve katliamdan bir ay önce Avustralya’ya göçen Sheikh Hafız Musa Patel, üç şehitten biri.

Fiji Müslümanların %96.4’ü Sünni ve Hanefi. Bunu %3.6 ile Kadıyânîler takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu