AfrikaCamiGambiyaHaberlerYardım Faaliyetleri

Gambiya Halkının Hayatını Değiştiren İnşa: Ebrima Camii

Son zamanlarda Ebrima Camii imamı, yetişkinler ve çocukların İslami kavrayışlarını genişletmeye ve yenilemeye yardımcı olmak için mescitte İslami dersler vermeye başladı. Bu durum, geçmiş yıllarda imkânsız bir hayaldi çünkü eğitimin öneminin farkında olunmasına rağmen bunu yapacak uygun bir mekân yoktu.

Bu haberimizde köylerine yeni inşa edilen bir cami ile hayatları değişen Müslümanların hikâyesine hep beraber tanıklık edeceğiz. Cami, Müslüman toplumun kalbi gibidir. O, insanların bir araya geldiği, dua ve ibadet edilen, Kuran’ın okunup ezberlendiği, başka insanlarla ve İslam’la olan bağlarımızı güçlendirmek için bize sunulan kutsal bir mekândır. Fakat her Müslüman bu fırsatlardan yararlanabilme şansına sahip değil. Hatta bir çok ülkede bunlar o insanlar için uzak birer hayalden ibaret. The Mosque Project ve değerli bağışçıları dünyada bugüne kadar hiç camisi olmayan kırsal kesimlerdeki insanların hayatına cami kültürünü getiriyor, onların hayatını değiştiriyorlar. Yakın zamanda Gambiya‘nın Foni Bintang-Karanai bölgesinde üç yüz elliden fazla Müslüman için bu amaçla bir cami inşa ettiler.

penny appeal yardım
Penny Appeal yardımlarından bir fotoğraf

​Camiler eskiden olduğu gibi günümüzde de Müslüman bir toplumun kalbi gibidir ve Müslüman toplumlar dirilişlerini kalplerinden gerçekleştireceklerdir. Camiler ibadet, eğitim ve öğretim, yardımlaşma faaliyetlerinin merkezi konumundadır. Bölge halkı köylerine hayırseverler vasıtası ile yapılan bu yeni cami sayesinde hayatlarının nasıl değiştiğine şahit olurken bizler de bu haberimiz ile onların kutlu şahitliğine ortak olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu