HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Hz. İsa’yı Seviyorum Çünkü Müslümanım

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde Hz.İsa’nın doğumunun kutlandığı bir Hristiyan bayramıdır. Bu haberimizde, biz Müslümanlar olarak Noel kutlamasak da, bu zamanı tebliğ fırsatına çeviren Richmond İslam Merkezi’den bahsedeceğiz. Glen Allen,Virginia’da bulunan merkez “Neden Müslümanlar Hz.İsa’yı sever ve ona saygı duyar?” konulu bir açık oturum başlattı.

Biz Müslümanlar için Hz.İsa’nın bizler için önemli olduğu aşikar olsa da, bunu bilmeyen birçok Hristiyan olduğu da bir gerçek. Bu amaçla, açık oturum düzenleyen Richmond İslam Merkezi, düzenlenen bu oturumun İslam’ı anlatmak için bir fırsat olduğunu düşünüyor. Açık oturumda, Kur’an’ı Kerim’de Hz. İsa ve Hz.Meryem’den nasıl bahsedildiği anlatılıyor. Zira bizler de Hz.İsa’nın Allah’ın en büyük elçilerinden biri olduğuna ve onun mucizevi doğuşuna inanıyoruz. Öyle ki Kur’anı Kerim’de bu hususa söyle değiniliyor:

“Biz Allah’a ve bize indirilene; kezâ İbrâhim, İsmâil, İshak, Ya‘kūb ve torunlarına indirilenlere; yine Mûsâ ve Îsâ’ya verilenlere ve bütün peygamberlere rableri tarafından gönderilenlere inandık. Onlar arasında ayırım yapmayız; biz O’na teslim olmuşuzdur” deyin. (Bakara Suresi – 136)

Bu ayetten de anlaşıldığı üzere biz Müslümanlar için Allah’ın elçileri arasında ayrım yapması söz konusu değil.

Etkinliğin diğer temel amaçlarından biri ise, şehir sakinlerinin Müslüman komşularıyla tanışma ve İslamiyet ile ilgili olabilecek tüm sorularına yanıt almasını sağlamak. Böylece insanların ön yargılarının bir nebze de olsa kırılmasını sağlamayı umuyorlar. Ayrıca etkinlik boyunca, katılımcılar; başörtüsü ve kına, hat sanatı gibi birçok aktivite ile İslam kültür ve sanatını görme imkanı da buldular.

Müslümanlar aslında birçok yerde bu tarz etkinlikler düzenliyor, şükran günü kutlamasında, hatta Rio karnavalında bile.

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu