Hidayet ÖyküleriHaberlerKültür-Sanat

Muncie: Belgeseli ile Oscar’a Aday Olan Cami

Ne zaman bir mühtedi hikayesi duysam, okusam kalbim pır pır eder. Müslüman olana kadar ki süreçte neler yaşadı, kalbinden ve aklından neler geçirdi acaba diye merak ederim. Siz de sever misiniz bu güzel hayat öykülerini? Önceden İslam’a ve Müslümanlara karşı nefret duyan, cami bombalamayı planlayan fakat öldürmeye gittiği Müslümanlarda hayat bulan ve İslam’a sarılan McKinney‘in hikayesi belgesel haline getirildi. Gelin bir diriliş öyküsüne birlikte konuk olalım.

Stranger at the Gate” (Kapıdaki Yabancı) belgeseli, Muncie camisini bombalamak isterken Müslüman olan eski bir Amerikan askeri Richard McKinney‘in hikayesini konu ediniyor. Yönetmen ve yapımcılığını Joshua Seftel‘in üstlendiği 30 dakikalık kısa film Oscar’a aday gösterildi.

Filmin Konusu

mckinney
Richard McKinney

Uzun yıllar boyunca askerlik yapan McKinney, askerde hedef aldığı insanları insan olarak görmezse onları daha kolay öldürebileceği tavsiyesini alıyor. Hikaye aslında burada başlıyor. Askerliği bıraktıktan sonra 11 Eylül olaylarının da etkisiyle Müslümanlara karşı olan öfkesi ve nefreti artar. Bir gün kızı okuldan geldiğinde sınıfındaki Müslüman bir çocuktan bahseder ve McKinney bunu duyduğunda çok sinirlenir.

Travma sonrası stres bozukluğu olan McKinney, Müslümanları bombalama düşüncesiyle Muncie camisine gider. Burada yöneticilik yapan Bibi ve Saber Bahrami ile siyahi bir mühtedi olan Jomo Williams ile karşılaşır. İstenilmeyeceğini, kötü davranışlara mazur kalacağını düşünürken, memnuniyet ve içtenlikle içeri buyur edilir. Hatta ona sarılırlar. Kendisine gösterilen bu samimiyet karşısında McKinney oldukça şaşırır ve olaylar hiç ummadığı şekilde ilerler.

Film birbirine karşı hoşgörülü olan iyi insanları anlatıyor. Eşim Saber ve oğlum Zaki ile birlikte böylesine güzel bir mesajın parçası olduğumuz için ne kadar şükretsek az. – Bibi Bahrami

“The Secret Lives of Muslims” Belgesel Serisi

oyuncular
https://www.instagram.com/p/CfKFz7ppxXB/?igshid=MjkzY2Y1YTY%3D

“Stranger at the Gate”, Amerikalı Müslümanların günlük yaşamını konu alan “The Secret Lives of Muslims” (Müslümanların Gizli Yaşamı) adlı 14 kısa belgeselden oluşan serinin son filmi. Bu seride Amerikalı sporcu Ibtihaj Muhammad, Filistinli Amerikan gazeteci Dena Takruri ve New York Times çok satan yazar ünvanına sahip İranlı Amerikan yazar Reza Aslan da yer alıyor.

“Stranger at the Gate” filminde, yaşanmış bir hikayeyi bizzat olayı yaşayan kahramanların dilinden dinlemek; insan olmanın ne demek olduğunu, bir kalbe şefkatle yaklaşmanın ne kadar değerli olduğunu, samimiyet ve iyi niyetin nefreti nasıl yok edebileceğini bir kez daha gösterdi bana. Sayılara önem vermeden bir insana ulaşabilsem, ona iyi gelebilsem ne mutlu bana, diyenlerden olmak duasıyla.

Kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir insanı kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur. – Maide Suresi 32. Ayet

Stranger at the Gate Kısa Filmi
Kaynak
AboutIslamDiyanet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu