Güney AmerikaGuyanaHaberler

Guyana Müslümanlarını Duydunuz Mu Hiç?

İslam dini, Suudi Arabistan’da ortaya çıkıp öncelikle Orta Doğu’da yayılmaya başladığı için bu coğrafya ile anılsa da dünyanın her yerinde Müslümanlara rastlamak mümkündür. Guyana bu coğrafyalardan biri. Bu yazımızda Guyana’da yaşayan Müslüman kardeşlerimizi tanıyacağız.

Guyana: Çok Etnikli Bir Ülke

Dünyada Latin Amerika’dan daha fazla Hristiyan nüfusa sahip çok az bölge vardır. Ancak Brezilya ve Venezuela arasında bir yerde küçük bir ülke var. Nüfusunun yüzde kırkının büyük kısmı Hindular ve Müslümanlardan oluşan küçük bir Latin Amerika ülkesi: Guyana. Ülkedeki Hristiyanlar nüfusun yüzde altmışından daha az. Bir milyondan az insanın yaşadığı bu çok etnik yapılı ülkede diğer bir dikkat çeken şey ise resmi dilinin, İspanyolca değil de İngilizce olmasıdır. Bunun nedeni ise ülkenin 1966’ya kadar Birleşik Kırallık’ın bir kolonisi olması. Bu durum Guyanalıların neden tipik Güney Amerika ülkesi olmadığını açıklıyor.

Ulkenin konumu
Ülkenin konumu

Afrika’nın en kalabalık nüfusa sahip etnik gruplarından biri Fulalardır. Çoğunluğu Batı Afrika’da ve Orta Afrika’nın kuzey bölümünde yayılmış olan Fulalar, ülkenin sömürge döneminde Guyana’ya çalıştırılmak üzere köle olarak getirilmişler. Guyana İslam’ı bu insanlar aracılığı ile tanımıştır. Ne yazık ki Fulalar sömürge döneminde inançlarını özgürce yaşayamamışlar ve nesiller boyu kimlikleri ellerinden alınmıştır. Bu dönemi bizlere hatırlatan şey ise ülkedeki Müslümanların hâlâ Fula olarak anılmasıdır.

Sömürgeciliğin Etkisi

Somurgeciligin Etkisi
Guyana Müslümanları

Ülkede ikinci Müslüman akını 1838 yılına gelindiğinde, Guyana’nın Birleşik Krallık’ın bir kolonisi hâline geldiği zaman olmuştur. Birleşik Krallık, diğer bir kolonisi olan Hindistan’da, Guyana’da çalıştırmak için insan gücü arıyordu. Bu nedenle seksen yıl içinde Hindistan’ın sınır bölgelerinden yaklaşık 250.000 kişi alınmıştır. Bir kısmı Afgan olan bu işçiler Guyana’nın yeni sakinleri oldular. Yeni yerleşimcilerin yüzde seksen dördünü Hindular ve yüzde on altısını Müslümanlar oluşturmaktaydı.

Bugüne gelindiğinde ise Guyanalılar bir arada ve barış içinde yaşıyorlar. Müslüman Guyanalıların, ülke nüfusunun yüzde yedi ila onunu oluşturduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Guyana’da yüz elli adet cami bulunuyor. Bununla birlikte İslam dini,  hükümet tarafından tanındığı için Müslümanların bayramları ülkede resmi tatil olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu