Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerHac-UmreSuudi Arabistan

Hacı Adaylarına Müjde

Artık hac ve umre yapmak gittikçe daha da kolay hale geliyor. Böyle kolaylaşmasında yeni gelişmelerin çok büyük payı var. Bu yeni gelişmeler öncelikle yaşlı ve engelli hacı adaylarına yönelik. Bunların başında elektrikli araçlar ve Braille alfabesiyle yazılmış Kuran-ı Kerimlerin Mescid-i Haram’da hacıların hizmetine verilmiş olması geliyor.

Yolları Açalım Lütfen!

Elektrikli Arac

Hizmete yeni giren elektrikli araçlarla yaşlı ve fiziksel engelli hacı adayları tavaflarını ve saylarını daha kolay yapabilecekler. Hali hazırda elektrikli sandalyeler hacılara hizmet ediyordu fakat bu sandalyeler tek kişilikti. Yeni kullanıma giren araçlar ise tam altı hacı adayına tavaf ve say süresince taşıyabilecek.

Yeni kullanıma başlanan bu son teknoloji ve tam özellikli araçlar Kutsal Alan Geliştirme ve İyileştirme Projesi kapsamında Mescid- i Haram’da kullanılmaya başlandı.

Engeller Ortadan Kalkıyor

Gorme Engelli
Brialles

Kullanımına başlanan bu altı kişilik aracın dışında iki kutsal mescidimizde kitaplıklara eklenen Braille alfabesiyle yazılmış Kuran-ı Kerimler de dikkat çekiyor.

Suudi Arabistan Harameyn Başkanlığı sözcüsü görme engelli hacı adaylarını tanımlarken “yüksek motivasyonlu özel güçlü insanlar” diye bahsediyor ve onlara hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyor. Yaşlı ve engelli hacılara Harameyn’in en kalabalık olduğu vakitlerde dahi olsa en kaliteli hizmeti sunmayı amaçlıyorlar ve onları rahat ettirmeye gayret gösteriyorlar.

Bir diğer yandan Mescid-i Haram’ın giriş kapılarından birisinde görme engelli hacı adaylarının mescide kolay girebilmesi ve namaz alanına kolay ulaşabilmeleri için özel giriş bulunuyor. Başka bir kapısında ise yine görme engelli hacılara özel Kuran okuyan kalem veriliyor. Ayrıca Kuran-ı Kerimlerini taşıyamayan hacı adayları için bir de yardımcı temin edilebiliyor.

Mısırlı bir hacıyla karşılaşıyoruz ve yeni hizmetleri nasıl bulduğunu soruyoruz. Fakat hacımız mutluluktan şaşkın halde. Bu kadar hizmetin kendisini bekleyeceğini ummadığını ve zorlanacağını düşünüyormuş fakat karşılaştığı bütün bu kolaylıklar karşısında sevincini gizleyemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu