Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerBaşarı HikayeleriHollandaÖrnek İnsanlar

Hollanda’nın En İyi Öğrencisi: Lava Haji

Şu anda dünyada yaklaşık olarak 1.5 milyar Müslüman yaşıyor. Ancak dünyada bu kadar fazla Müslüman olmasına rağmen insanlara Müslümanların başarıları sorulduğunda yüzyıllar önce yaşamış İslam alimlerinden örnek veriyorlar. Halbuki bu yüzyılda da başarılı, araştırmacı ve çalışkan Müslümanlar var. Bunların bilinmemesinin sebebi ise yeterince araştırılmaması ve medyada gösterilmemesi. Biz Bi’ Dünya Haber ekibi olarak Suriyeli Müslüman kardeşlerimizin başarı öykülerini sizler için çevirdik, gelin bu güzel örneklere beraber bakalım.

Lava Haji, Hollanda’da son derece rekabetçi bir ortamda yeteneklerinin tanınmasıyla 2022 yılının öğrencisi seçildi.

Haji, 2018 yılında ailesiyle birlikte Suriye’den Hollanda’ya göç etti. Aile, Haji’nin Hollandaca öğrenmeye başladığı Kuzey Hollanda’daki Groningen şehrine yerleşti. Haji’ya dört seviyeden oluşan orta mesleki eğitim (MBO) ünvanı verildi. Şu anda orta yönetim eğitimine odaklanan MBO’nun dördüncü seviyesinde işletme okuyor.  Ayrıca mesleki eğitim öğrencilerinin temsilcisi. Bir elektronik şirketinde yarı zamanlı bir işte çalışan Haji, gelecekte kendi işini kurmayı umuyor. Ülkesini özlemiş olsa da, Haji yeni evinde onu bekleyen daha fazla fırsat görüyor. Başarılı bir Müslüman örneği olan Lava Haji konuşmasında: “Yıllardır uzak olduğum için ülkemi, köyümü özlüyorum.” dedi.

Suriyeli mülteci ve göçmenlerin, mücadeleleriyle ve karşılaştıkları zorluklarla ilgili birçok farklı boyutu olan birkaç başarı öyküsü daha var.

Raoul Wallenberg Ödülü
Raoul Wallenberg Ödülü

Amerika eyaletlerinden biri olan Illinois’deki lise öğrencileri, Suriyeli sınıf arkadaşları Fatima Akili‘yi onurlandırdı. Ve onu okuldaki en ilham verici öğrenci olarak seçti. Dr. Amani Ballour, yürekliliği ve Suriye savaşı sırasında yüzlerce hayat kurtarmaya olan bağlılığı nedeniyle 2020 yılında Avrupa Konseyi’nin Raoul Wallenberg Ödülü’ne layık görüldü.

Bu insana umut aşılayan başarı öykülerinden sonra Hz. Şuayb’ın kavmine “…Başarım ancak Allah’tandır, yalnız O’na dayanırım ve yalnız O’na boyun eğerim.” Hud Suresi/88 ayet-i kerimesini düşündüm. Yalnızca Allah rızası için çalışıp çabalamamız ve başarının Allah’tan geldiğini unutmamamız duasıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu