HaberlerFilistin

Filistinli Rashad 7 Yaşında Hafız Oldu

Mükemmel bir azimle 7 yaşındaki Filistinli çocuk Kuran-ı Kerim’in tamamını ezberledi.

Kuran-ı Kerim Allah tarafından insanlara bahşedildiği günden beri hem satırlarda hem de sadırlarda yani Müslüman gönüllerde korunarak bu günlere gelmiştir. Hiç şüphe yoktur ki O ilk indirildiği anki gibi elimizdedir. İşte bu hususta mushaflaşması kadar zihinlerde ezberlenip kalplerde korunması da çok çok önemli bir yer tutar. Müslümanlar arasında hafız olmak Allah’ın kelamını ezbere bilmek o ruhla yaşamak geçmişten günümüze daima övülmüş bir maharet sayılmış, aileler evlatlarını küçük yaştan itibaren bu ilimle uğraşmaları için teşvik etmiştir. Bugünkü haberimizde de daha 7 yaşında olmasına rağmen Kuran’ı Kerim’in tamamını hıfzetmiş minik hafızımız Rashad ile tanışacağız.

7 yaşındaki Filistinli bir çocuk Kuran’ın 77.000’den fazla kelimesini ezberleyip Müslüman dünyasında büyük yankı uyandırdı. O minik elleri, o minicik kalbi ile bu denli büyük ve kutlu bir işin üstesinden gelmeyi başardı.

Birinci sınıfı bitirdikten kısa bir süre sonra, Rashad Nimr Abu Ras, bir başarıya imza attı ve çoğumuzun sadece hayalini kurabileceği bir şeyi başardı; Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberledi. Filistin’de Gazze’nin yerlisi olan 7 yaşındaki çocuk, Hafız statüsünü kazanarak yerel çapta da ün kazandı.

Kuran-i-Kerim

Genç çocuk, ailesi onu gururla izlerken yetkili hocaların huzurunda icazetini almak üzere bir sınava tabi tutuldu. Hatta ablası üzerinde ‘Reşad en güzel Hafızdır’ yazan küçük bir slogan bile yaptı.

Filistin Chronical’e konuşan Rashad’ın babası, bu kadar genç yaşta oğlunun bu tür bir başarıyı nasıl başardığını anlattı. Gazete; oğlunu, ezberlediği Kuran’ın her birkaç sayfası için ödüllendirerek onu hafızlığa cesaretlendirdiğini yazdı. “Başlangıçta bu, Rashad’ın yeni bir futbol topu ve başka oyuncaklar aldığı anlamına geliyordu. Ve hafızlığının sonunda, yepyeni bir bisikletin de gururla sahibi oldu.”

Ailesinin, arkadaşlarının ve hatta komşularının desteği ile beraber, Rashad dini eğitimine devam etmeyi ve tamamlamayı başardı. Gazzeli ileri gelenlerin ve alanında uzman alimlerin katıldığı bir etkinlikte, böylesine inanılmaz bir başarının zirvesi oldu ve gerçekten bize başarı söz konusu olduğunda yaşın sadece bir sayıdan ibaret olduğunu kanıtlamış oldu. Çabalarının karşılığı olarak kendine özel Kuran-ı Kerim hediye edildi ve sevdikleri tarafından başka hediyelerle de ödüllendirildi.

İslam aleminde geçmişten günümüze ulaşmış köklü geleneklerden biri de hafız olmaktır. Küçük yaştan hafızlığı bitirerek bu ilim deryasının içerisinde dalmaya başlar bu minik kalpler bu sayede de devrin ünlü alimleri yetişmiş ve yaşadıkları çağları bu şekilde aydınlatmışlardır. Filistinli minik kardeşimize de bu yolda emin adımlarla yürümesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu