HaberlerKültür-Sanat

Japonyalı Şirketten Tesettür Dostu Kimono

Kim olursanız olun giydiğiniz kıyafetler sizi bir anda bir kültürün yaşayıcısı haline getirebilir. Siz kimliğiniz dolayısıyla koca dünyada belli bir yere sığamasanız da taşıdığınız kimliklerin ötesinde olduğunuz gerçeğiyle yüzleşirsiniz. Kıyafet insanların takip ettikleri kültürü sosyal hayatta üzerinde taşıma imkanı verdiği için çok önemlidir. Homojen toplumlarda yaşayan Müslüman kadınlar için geleneksel tasarımla uyum sağlayan kıyafetlere erişim bir sorun haline gelebilir. Japonya’nın Kyoto bölgesinde bulunan bir kimono kiralama şirketi olan Yumeyakata, bu soruna köklü bir çözüm bulmuş. Japon kültürüne meraklı Müslüman kadınlar için tesettür dostu kimono imkanı sunan şirket, Japonya’da bulundukları süre boyunca Müslüman kadınlara kimono ile rahatça seyahat edebilme şansı tanıyor.

Yoresel Kiyafet

Japonların “wagara” adını verdikleri desenli kumaşlar ile üretilmiş başörtüleri, kimonolar ile büyük bir uyum sağlıyor. Üstelik sadece 300 Yen yani yaklaşık olarak 24 liradan daha az bir ücret karşılığında, geleneksel Japon dokuma desenleriyle oluşturulmuş. 20 farklı tasarım arasından seçim yapılabiliyor. Wagara başörtüsü koleksiyonlarını daha da büyütmeyi hedefleyen şirket, en az 50 farklı tasarımın yanında farklı dokuma kumaşlar kullanmayı da umut ediyor.

Bu girişim, her ne kadar küçük bir adım olarak görünse de Müslüman kadınlar gibi giyim konusunda hassasiyet yaşayan kişiler için -özellikle Japonya gibi dışa kapalı kültürlerde- kendileri için düşünülmüş olan bu ince davranış, bilhassa islamofobinin günden güne bir hastalık gibi artması düşünüldüğünde büyük bir adım halini alıyor.

Kimono

Yumeyakata şirketi şu an için sadece Kyoto’nun iki farklı bölgesinde hizmet vermekte olup İngilizce opsiyonu sunan bir de web siteleri mevcut.

Bizden olmayanı reddetmek yerine bu farklılığın kazandırdığı güzelliği görebildiğimiz bir dünya dileğiyle. İyiliği ve güzelliği yaymak adına haberimizin sonuna ilgili sitenin linkini bırakıyoruz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu