Pakistan’ın En Genç Sosyal Girişimcisi Zymal Umar ile Tanışın

0
223
Zyumal Umar

İmkanları kısıtlı olan çocuklara yardım etmeyi amaçlayan “Zee Bags” isimli sosyal projenin kurucusu 9 yaşındaki Zymal Umar ile tanışın!

Pakistan’ın güzel bir şehri olan Sargoda’da yaşayan Zymal’ı, ailesiyle mağaza mağaza dolaştığı bir gün sokaktaki plastik torbaların çokluğu dehşete düşürmüş. Onu hayal kırıklığına uğratan bu durum, aynı zamanda yaşadığı şehirdeki mevcut durumu değiştirmek için harekete geçmesini sağlamış. Zymal’ın hassasiyeti, plastik torbalar yerine gazete sayfalarını kullanan çarşı esnafı tarafından da ilgi çekici bulunmuş. Zymal oracıkta fark yaratabileceği şeyin ne olduğunu anlamış.

Zyumal Umar
Zyumal Umar 1

O andan itibaren çevreyi korumak ve gelirini SOS köyündeki çocukların ihtiyaçlarını gidermede kullanmak için yüzlerce kağıt torba yapmış. Bu bağlamda çocukların ihtiyaçlarını gidermek ve haklarını korumak için Uluslararası Kalkınma Organizasyonunu kurmuş. Projesine başladığı günden bu yana TIE En Genç Girişimci Ödülü’nü ve Pakistan’daki Federal Eğitim Sekreterliği altın madalyasını kazandı.

Ayrıca çocuk öncü ve girişimci olduğu için Prens Abdulaziz Ödülü’nü almak üzere Suudi Arabistan’a davet edildi. Zymal, “Zee Bags” isimli sayfasında geliri ihtiyaç sahibi çocuklar yararına kullanılmak üzere kağıt torbalar yaparak satma işini devam ettiriyor.

Kaynakça

  1. Zyumal Umar, https://mvslim.com/meet-zymal-umar-pakistans-youngest-social-entrepreneur-age-9-2
Kaynakhttps://mvslim.com
Önceki İçerikMüslümanlar ve Golf
Sonraki İçerikÜrdün’lü Genç Kız Uzayı Çöplerden Kurtaran Bir Uydu Tasarladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz