HaberlerHidayet ÖyküleriHollandaİslamofobi

Joram Van Klaveren İslam Karşıtı Kitap Yazarken Müslüman Oldu

Hidayetin kime nerede nasıl geleceği hiç belli olmaz. Bunun en bariz örneklerinden biri de Joram van Klaveren’in durumu olsa gerek.

Geert Wilders’ın veliahdı olarak da bilinen Joram van Klaveren, yedi sene boyunca ırkçı bir parti olan PVV adına Hollanda meclisinde bulundu. Bu süre sarfında Geert Wilders’ın sağ kolu olarak hareket etmekteydi. Partinin, üzerinde Arapça “Muhammed bir hırsızdır.”, “Kur’an zehirdir.” ve “İslam bir yalandır.” yazan sticker-projesinin başında da yine o vardı. Camilerin kapatılması, mecliste bulunan Kur’an’ın kaldırılması ve İslam’ı Hollanda’da yasaklamak gibi önergelerde bulunan da oydu.

Joram Van Klaveren

2014 yılında partiyle yolları ayrılan Van Klaveren bir Hıristiyan olarak İslam hakkındaki eleştirileri bir araya getirmek amacıyla İslam karşıtı bir kitap yazmak ister. Bu kitabında Müslümanların sebep olduğu şiddet, antisemitizm gibi şeyleri İslam dininin onayladığını ispat etmek istiyordu. Böylece Müslümanlar bu iddiaları inkar edemeyecekti. Tabi ki işler sandığı gibi gitmedi.

Kitabını yazarken İslam hakkındaki düşüncelerini sarsan bilgilerle karşılaştı ve İslam’ın sandığı gibi bir din olmadığını öğrendi. Hal böyle olunca bu yanlışı düzeltmek adına başka bir kitap yazmaya başladı. Nihayet  Mürted- Laiklik ve Terör Zamanında Hristiyanlık’tan İslam’a Geçiş adlı kitabını bugün insanlara duyurdu.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu