HaberlerHidayet ÖyküleriMeksika

Meksika’da Kimsenin Bilmediği Müslüman Köyü

Yaklaşık 12 bin km uzaktaki bir köyden bahsedeceğiz sizlere: San Kristobal (Ahmediye)

Meksika’nın Chiabas eyaletinin San Kristobal köyü 1994 yılından beri yaşayanların çoğunluğunun Müslüman olduğu bir yer. Köyün yerlileri daha sonra bu köye ‘Ahmediye’ ismini vermişler. Onları İslam’la tanıştıran kişi ise İspanyol asıllı Müslüman Muhammed Nafia. Zapatista ayaklanmaları sonucu bölgeye gelen Nafia ve arkadaşları uzun yıllar burada kalarak tebliğ faaliyetlerine devam etmişler. Bu çabalar zamanla meyvelerini vermeye başlamış Tzotzilli (Maya etnik grubundan) olan köyün yerlileri , Nafia’nın açtığı bu yolda her gün daha da artan Müslüman sayılarıyla yola devam ediyorlar.

Islamiyetle sereflenenlerin cogu Protestan veya Katolik olan Maya Kizilderililerinden

Nafia sadece tebliğ etmekle kalmayıp yeni ihtida etmiş Müslümanlar için üç farklı sektörde ekonomik faaliyetler de geliştirmiş: Gıda, marangozluk ve tekstil. Bu şekilde neredeyse kendi kendine yeten bir ekonomi oluşturulmuş, böylece Müslüman erkeklerin mesai sırasında işi bırakıp namazlarını kılma özgürlükleri sağlanmış, Müslüman kadınlar da özellikle tekstil sektöründe çalışarak bağımsız bir gelir elde etmiş ve yerli ekonominin oluşmasına katkıda bulunmuş.

Rahle basindaki cocuklar

Yerlilerin ilk başta İslam’a soğuk bakmalarına rağmen; kültürlerini ezmeyen ve doğru bildiklerini tasdik edip kendilerine değer veren bu dine ısındıkları görülüyor.

Kuran Okuyan Cocuk

55 yaşındaki Amin İslam’ı seçmesindeki asıl sebebi şöyle açıklıyor:

Ben temiz olmayı ve kıyafetlerimi değiştirmeyi severim. İslam, temiz bir din ve işte bu beni ilsma’a çeken şey oldu.

Yasayis

Uzaklık, dini ritüellerin yerine getirilmesini zorlaştırıyor. Chiapas ülkenin fakir bölgelerinden biri ve İslami usullere göre hazırlanmış “helal” et bulmak oldukça zor. Bir kurban bayramı gününde, topluluk iki inek kurban ediyor ve kesilen etlerden bu ihtiyaç karşılanıyor. Ayrıca bu etlerin bir kısmını bölgede bulunan Hristiyan komşularına da ikram ediyorlar.

Buradaki Müslümanlar İslam öğretisini Maya topluluğuna taşıyabilmenin çabasındalar. Bir zamanlar onlara tebliğ edilen dini şimdi de kendileri tebliğ ediyorlar.

Camidekiler

Meksikalı Müslümanlar sosyal medyada da aktif durumdalar. Yapılan, planlanan etkinlikler buradan duyuruluyor. Ayrıca İslamiyet hakkında bilgi almak isteyenler için de birçok içerik mevcut sitelerinde. Sizler de ‘bir tıkla’ onların çalışmalarından haberdar olabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu