Başarı HikayeleriHaberlerİngiltereMalezya

Yüksek IQ Seviyesiyle Görenleri Şaşırttı: Muhammed Haryz Nazim

Yaşından beklenmeyecek düzeyde zekâ ve olgunluk gösteren çocuklarla son dönemde sık sık karşılaşıyoruz. Kimi zaman yetenekleriyle kimi zaman zekâlarıyla ön plana çıkan bu çocuklar aniden karşılaştıkları aşırı ilgi ve alaka ile girdiği suni ilişkilerin sonucunda umulandan çok daha farklı yerlerde karşımıza çıkabiliyorlar. Ebeveynler tarafından iyi yönetilemeyen bilişsel ve sosyal gelişim süreçleri de bu gibi çocukların beklenilen düzeye erişememesine sebep olan faktörlerden bir diğeri. Bu haberimizde yine böyle bir zekâ ile tanışacak ve ailesinin bu zeki çocukla kurduğu alternatif iletişim biçimini göreceğiz.

Haberimizin kahramanı Muhammed Haryz Nazim. Muhammed, İngiltere’de yüksek IQ seviyesine sahip olan kişilerin bulunduğu MENSA topluluğuna katılan en genç kişi oldu. Yapılan ölçümlerde ‘Stanford-Binet’ testinde 142 puan alarak tüm İngiltere genelinde bu puanıyla %99,7’lik dilime girerek bu kadar genç yaşta topluluğa girebilen ilk kişi unvanına sahip

Muhammed Haryz Nazim
Muhammed Haryz Nazim

Muhammed ve ailesi aslen Malezyalı ancak İngiltere’nin Durhan şehrinde yaşıyorlar. Mühendis olan annesi Anira Hashim şunları kaydediyor:

Çok fazla deneyimimiz yoktu, bu yüzden genellikle bu yaştaki çocukların böyle olduğunu düşündük. Ancak kreşe gitmeye başladığında, bize diğer çocuklardan daha ileri olduğu söylendi.

Resim yapmak, kitap okumak ve legolarla oynamak onun favori aktiviteleri. Nesneleri tanıyıp onlarla iletişim kurabilmesinin yanında sözel iletişime de çok erken sayılabilecek bir dönemde başlıyor. 7 aylıkken konuşmaya başlayan Muhammed’in dilini ve okuma becerilerini daha da etkileyici kılan şey ise evinde konuşulan dilin İngilizce değil de Malayca olması. “Biz onunla evde Malay dilinde iletişim kuruyoruz, Haryz ne kadar zeki olduğunu bilmiyor.” diyor Anne Hashim.

Öte yandan ailesi Muhammed’i diğer çocuklardan sterilize bir ortamda büyütmek yerine akranlarıyla oynayarak sosyal ortamından kopmadan çocukluğunu yaşaması taraftarı. Çocuğu ilgiye boğmak yerine böyle bir yöntemin daha sağlıklı olacağı görüşündeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu