HaberlerCamiEğitimKosova

Kosova’da Manevi Öğretmenlik Eğitimi

SF Gate’in haberine göre, Kosova camiilerini daha kapsayıcı hale getirmek amacıyla Avrupadaki din yetkilileri yeni bir eğitim programı başlattı. Kadın ilahiyatçılar Kosova’daki müslüman kadınlara manevi öğretmenlik eğitimi vermek amacıyla camilerde buluşuyorlar.

Her gün bir çok müslüman kadın Kosova’nın kuzeyindeki Mitrovica kasabasındaki Haxhi Camii’nde manevi eğitmen Agime Sogojeva etrafında toplanıyor. Kuranı-ı kerim, ibadetler, İslam’da kadın hakları gibi dersleri alıyorlar.

Müslüman merkezlerde ve 3 farklı lisede gönüllü eğitimci olan Sogojeva, Avrupa’da Müslüman gelenekleri canlandırmayı amaçlayan 100 kadın ilahiyatçıdan biridir.

Avrupadaki 100 kadin ilahiyatcidan biri

Bu uygulama aslında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (a.s) ve sahabe dönemindeki mescidlerin ibadetin yanı sıra eğitim amaçlı da toplanılmasının benzer bir örneğini temsil ediyor.

Kosova’da açılan yeni sınıflar, Priştina’daki İslam Araştırmaları Fakültesi’nde 43 yaşındaki İngilizce profesörü Besa Ismaili’ye göre, son 20 yılda camilere katılan kadınların sayısında önemli bir artış olduğunu yansıtıyor.

Cemaatlerdeki Kadin Sayisinda Artis

Camiilerde müslüman kadınlara girişim çabaları birçok Batılı ülkedeki Müslüman merkezlerine de ilham kaynağı olmuş, benzer uygulamalar İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, ve İskandinavya gibi ülkelerde Müslüman merkezleri tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Kaynak
Kosovo's Muslim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu