Kültür-SanatSuudi Arabistan

Kutsal Mekan’a Yolculuk Sergisi

İslamiyet’in farz ibadetlerinden biri olan Hac, bilindiği üzere Müslümanlar için oldukça önemlidir. Cidde’de başlatılan bu serginin teması, hac ibadetinin önemi ve dünyanın her yerinden Cidde’ye gelen hacı adaylarının, hac yolculuklarını temsil etmektir.

Kutsal şehir Mekke’yi tanıtmayı amaçlayan bu sergi, Orta Çağ’dan başlayan uzun bir yolculuğu kapsıyor. Sergide Kabe’nin eşsiz işlemeli kumaşlarını ve Mescid-i Haram’ın kuşbakışı çekimleri yer alıyor. Sergide eseri bulunan Suudi fotoğraf sanatçıları; Prof. Khaled Khader, Prof. Susan Baaqhil ve İmad Al- Husseini. Bu üç fotoğraf sanatçısı içinden Baaqhil, Suudi Arabistan’ın ilk profesyonel ödüllü fotoğraf sanatçısı unvanına da sahip. Baaqhil’e göre bu sergide yer almak ve tüm dünyaya Suudi Arabistan’ı ve İslam’ı tanıtmak oldukça gurur verici.

Cidde Parki
Cidde Park

“Hac hakkında gerçekten eşsiz bir bakış açısı sunmaktan ve ziyaretçilerin bunu deneyimleyebileceği yerel bir mercek sunmaktan büyük gurur duyuyoruz.“ dedi ve şunları ekledi:

“2002’den beri çekilmiş ender görüntüleri sergileyerek, şu anda kutsal Mekke şehrinde gerçekleşmekte olan kapsamlı kentsel yeniden yapılanmanın ilgi çekici bir tasvirini sunmayı hedefliyorum.“

Serginin düzenleyicisi Dr. Zuhair Maimani’nin de dediğine göre “İslam ulusları, bu kutsal ritüeli büyük bir başarıya dönüştürmek için ortak çabalar sergilemektedir.”

Kutsal Mekanlarda Yolculuk adlı sergi, fotoğraflar, objeler ve sergide bulunan canlı kaligrafi atölyelerinde birbirinden güzel İslami tasarımlar sergilenmekte. Cidde Parkı’nda bulunan Terhal Salonu’nda düzenlenen bu sergi, 12-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmekte ve 10:00- 22:00 saatleri arasında İslamiyet’e ilgisi olan ve bilgi sahibi olmak isteyen tüm ziyaretçilerini bekliyor.

Kaynak
ArabNews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu