CamiHaberlerİngiltere

Londra Camii Evsizlere Ev Oldu

Bazı haberlerle camilerin yalnızca bir ibadet yeri olmadığını kimi zaman birer sığınak olarak da kullanıldığını müşahede ediyoruz. Aslında ibadet ederken de bir nevi Allah’ın evleri olan o camilere sığınmıyor muyuz? Haydi haberimiz için Londra’ya uzanalım.

İngiltere adalarında Ophelia fırtınası etkisini sürdürürken, Londra Camii, evsizleri misafir ederek onlara geceleri sıcak yatak ve yemek hizmeti sunuyor.

Ilmfeed’den Hannan Chehata şöyle yazdı:

Londra Camii’nin kış boyunca haftada bir gece evsizlere kapılarını açıyor olması gerçek bir buluş olarak görülmelidir.

‘El-Menar Camii’nin çözüm bulmak için Kuzey Londra’da bir adım atması hiç de şaşırtıcı değil!’ Chehata’nın bildirdiğine göre ‘Camii West London Mission (WLM) grubu tarafından organize edilen programa ortak oldu.’

Londra Camii

West London Mission, Ekim ayından Mayıs ayına kadar kayıtlı olan evsizlere her gece yemek ve kalacak yer imkânı sunuyor.

Her gece evsizler dönüşümlü olarak bir yerden başka bir yerde misafir ediliyor ama bu yıl bir ilk olarak 13 kilise, 1 sinagog ve ilk kez de bir camii bu mekânlar arasına eklendi. Bu program altında, El-Menar Camii evsizlere sahip çıkmak ve destek sunmak için kapılarını açacak.

Bu, El-Menar’ın ilk toplum hizmeti değil elbette. Haziran ayındaki “Grenfell Kulesi Yangını”ndan sonra Camii, anahtar bir toplum merkezi olmuş.

Bu trajik yangın alanından sadece dakikalar içinde kaçmaya çalışan 80 civarında kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyorken pek çok sakin için sadece bir mabet olan camii, o trajedinin ortasındaki kederli topluluğa yardım ederek belirleyici bir rol oynadı.’ diye aktarıyor Chehata.

El-Menar, programa kayıtlı sayıları 15 ile 17 arasında değişen evsiz insana haftada bir güvenli bir sığınak teklif ederek (Grenfell kurbanları adına yapılmış odada) mutfak, yemek odası ve salonlar açarak, Westminster Gece sahipliği projesi çalışmaları ile bölge sakinleri için hizmet ruhunu sürdürmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu