KanadaHaberler

Margaret Mary Kilisesi Cami Oldu

Yüzyıllar boyunca Müslümanlar bir yeri fethettiğinde o şehirdeki farklı dine mensup insanların dinlerini yaşamalarına izin vermiş ve onların haklarını gözetip adaletli olmuşlardır. Hz. Muhammed‘den (s.a.v) itibaren bu böyle süregelmiştir. Tarih boyunca Müslümanlar mevcut işlevini yitirmemiş olan kiliselere dokunmamışlardır, işlevini tamamen yitirmiş mabedleri restore ederek camiye dönüştürmüşledir. Bu yazımızda sizlere Bi’ Dünya Haber olarak yakın bir zamanda Kanadalı Müslümanların Kanada’da işlevini yitirmiş bir kilise olan eski St. Margaret Mary Kilisesi‘ni camiye dönüştürülmesini anlatacağız.  

Üç yıl boyunca aktif olmayan eski St. Margaret Mary Kilisesi; cami olarak hizmet vermek, ibadet edenleri ağırlamak için yakında açılacak. İmam Syed Soharwardy, Kanada İslam Yüksek Konseyi‘nin kapalı binayı Kasım 2022’de satın alacağını duyurdu. Kanada İslam Yüksek Konseyi’nin ülke genelinde ikisi eski kiliseler olmak üzere 32 camisi bulunuyor.  

La Croix‘in bildirdiğine göre; binanın bir kısmı cami olarak hizmet verecek olsa da, arazinin büyük bir kısmının yaşlı vatandaşları ağırlayan, bir kısmının müzik ve sanat grubu için hizmet veren ve binanın bir diğer alanının da çocuklar için Montessori okulu olan çok inançlı bir kültür merkezi olarak hizmet vermesini planlıyor  

St. Margaret Mary Kilisesi
St. Margaret Mary Kilisesi

Syed Soharwardy, CBC Radio’nun Ottawa Morning programında burasının bir yüzyıldan fazla bir süredir kilise olduğunu ve insanların bu kiliseyle duygusal, ruhsal olarak bağlantılı olduğundan dolayı saygı göstermek istediğini ifade etti. Soharwardy, bu bir süredir kullanıma kapalı olan binanın satın alma işlemi Mart ayında tamamlandığında tüm Kanada toplumu ve belki de dünya için büyük ve güzel bir model olacağından yüzde yüz emin olduğunu sözlerine ekledi.  

Fon eksikliği nedeniyle 2019’da kapanana kadar St. Margaret Mary’de uzun süredir cemaat üyesi olan Missy Fraser, imam Soharwardy’nin vizyonunu övdü. Fraser, geçen yüzyılda olduğu gibi bir ibadet yeri olmaya ve aynı zamanda başkalarına hizmet vermeye devam edecek olmasının kendisi için harika olduğunu ifade etti. “Geçmişi koruyoruz, ama geleceğe doğru ilerliyoruz.” dedi.  

Kanada’da yaklaşık 1.053.945 Müslüman var ve bu sayının her nüfus sayımında arttığı belirtiliyor. Kanadalı Müslüman kardeşlerimizin işlevini yitirmiş olan bir kiliseyi camiye dönüştürerek içerisinde Kanada halkına faydalı olacak çeşitli etkinlikler düzenlemeleri, gayrimüslimlere dahi örnek olmaları gerçekten çok etkileyici. Onların davranışlarının Kanada’da yaşayan farklı inançlara sahip insanlara örnek olmaları gibi bizlerin de İslam üzere yaşayıp davranışlarımızla insanlara örnek olmamız duasıyla.  

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu