HaberlerTürkiye

Küçük Bir Aparatla Büyük Bir Adım Atan Taksici Salih Altunışık

Kucuk Bir Aparatla Buyuk Bir Adim Atan Taksici Salih Altunisik

Bizler, yaşadığımız bu dünyada gerek temizlik ve hijyen gerek vücudumuzun sağlığı için temiz suya her daim ihtiyaç duymaktayız. Elbette dünyayı birlikte paylaştığımız hayvanlarımızın ve bitkilerimizin de bu suya ihtiyacı var ve olacaktır da… Hani bazı anlar vardır, yemyeşil bir kır üzerinde, koyun melemelerinin kuş cıvıltılarına karıştığı bir yerde, bir çeşme başında oturup çayını yudumlarken hoşnutluk duyulan, tefekkür edilen ve her şeyin birbiriyle ahenk içinde olduğu o anlar… Kulağa bile ne kadar güzel geliyor değil mi? Fakat bunun bir de karamsar boyutu var ki, toprağın susuzluktan bölük bölük olduğu, mecali olmadığından cıvıltının yerini sızlanmalara bırakan o sesler ve aslında akmayan ve kurumuş bir çeşme… Ne kadar üzücü değil mi? İşte bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı, her şeyimizle ihtiyaç duyduğumuz bu nimeti israftan kaçınmalı, en güzel şekliyle kullanmalıyız.
“Akan bir nehir üzerinde bile olsanız israf etmeyiniz.” (Hadis-i Şerif). Müslümanlar olarak da dinimizin hoş görmediği israftan kaçınmalı ve gereksiz harcamalar yapmamalıyız.

Nitekim, Bir Hadiste Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem):

Abdullah bin Amr (radıyullahu anhuma) şöyle demiştir; Bir gün Sa’d abdest alırken Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) onun yanından geçti ve “Bu israf nedir?’’ buyurdu. Sa’d de “Abdestte israf var mı?” diye sorunca, Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) “Akan bir nehir üzerinde bile olsan evet (abdestte israf vardır.)” buyurdu. {İbn Mace, Taharet, 48]

Dünyada Su Kayboluyor

Tüm bunlarla birlikte, bugün sizlere suyun bir nebze de olsa tasarrufu ve israftan kaçınmak için harekete geçen Salih Altunışık’tan bahsedeceğiz. Salih Altunışık kim mi? Hakkında çok bilgi sahibi olmamakla birlikte, kendileri yaklaşık 30 yıldır İstanbul’da taksicilik yapmakta olan bir abimiz… “Su çok değerli, dünyada su kayboluyor” diyen Salih abimiz, küçük bir aparat ile tasarruf adına güzel bir katkı sağlıyor. Altunışık, taksicilik yaptığı sıralar cami gördüğü vakit, aracında yolcu olsun olmasın duruyor ve aparatlar ile birlikte camilerin abdest musluklarına koşuyor, musluklara aparatları takıyor.

Tüm bunların hayali olduğunu söyleyen Salih abimiz, su israfına savaş açtığını da ekliyor. Altunışık, 30 saniye gibi kısa bir süre ile yaptığı bu işlemi, şimdiye kadar 1500 muslukta uygulamış. Her aparatın farklı oranlarla tasarruf sağladığını ve her muslukta farklı sonuçlar elde edildiğini söyleyen israf karşıtı Salih abimiz, bu hayalini tüm kamu binalarına ve okullara da götürmek istiyor.

Elbette ev ve iş yerlerimizde uygulamaya geçirebileceğimiz bu işlemi, bizler de uygulayabilir ve bir nebze de olsa tasarrufa katkı sağlayabilir, israftan kaçınabiliriz. Salih abimize teşekkür ediyor, inşallah tasarruf yolunda daha bilinçli olmakla birlikte, bu veya bunun gibi güzel uygulamalarla tasarrufa bizler de vesile olabilir ve israftan kaçınabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu