Haberlerİrlanda

Müslüman Kadınlara Özel Boks Antrenmanı

Spor yapmanın kişilerin özgüven ve mutluluk düzeylerini olumlu düzeyde etkilediği biliniyor. Biz Müslümanlar için ise spor yapmak kadar sporu nasıl bir ortamda yaptığımız da önemli. Bu haberimiz İrlanda’da Müslüman kadınların spor yapmasına imkan sağlayan bir spor kulübü ile ilgili.

Tralee Boks kulübü, salonda Müslüman kadın ve çocukların ders alabileceği bir grup oluşturarak 20 Müslüman kadın ve çocuğun cumartesi ve pazar günleri antrenmanlara dahil olmasını sağladı. Teknik direktör kadrosunun %40’ı kadın olan kulüp, Müslüman kadınları barındırmak için mükemmel bir konumdaydı. Kulübün daha fazla Müslüman kadını spora dahil etme girişimi, 2022’de kulüp sekreteri ve koçu Lynda McGrath‘ın Kerry İslami Sosyal Yardım Derneği Kadınlar Programı üyelerini Tralee Boks Kulübü’ne üye olmaları için davet etmesiyle başladı. Lynda, boksun kişilerin zindeliğini ve kişisel karakterini geliştirdiğine inanıyor. Her yaştan ve yetenekten insanı boksla tanıştırmayı umuyor.

“İrlanda’da bu girişimi başlatan birkaç kulüpten biriyiz. Başlangıçta, pazar sabahları tamamen erkek bir antrenör kadromuz vardı. Ancak bunu, tamamı kadınlardan oluşan bir personel olarak değiştirdik, bu da Müslüman kadınların pazar sabahı da dersimize entegre edilebileceği anlamına geliyordu. Hepsi gerçekten harika ve sporu çok seviyorlar. Müslüman kadınların spora gösterdikleri ilgiden çok etkilendim, gerçekten istekliler. Bu da kulüp olarak bize büyük gurur ve mutluluk veriyor.” dedi.

tralee

İrlanda’da yaşayan bir Müslüman olan Rahma Eldars her zaman boks sporunu öğrenmek istemesine rağmen, İrlanda’nın güneydoğusunda “Müslüman dostu” kulüplerin olmaması nedeniyle bu isteğine ulaşamamış. Tralee Boks kulübünün Müslüman kadınlar için uygun bir ortam sağlayacağını öğrendiği zaman ise çok memnun olmuş ve hemen kulübe kaydolmuş. Rahma Eldars duygularını şu şekilde ifade ediyor:

Müslüman bir kadın olarak sporun karakterimi geliştirdiğini ve kendime olan güvenimi arttırdığını gördüğümde, doğru bir karar vermiş olduğumu anladım. Hoş karşılandığımı ve kabul edildiğimi hissettirdiği için Lynda’ya özel bir teşekkür etmek istiyorum. Bu kulübü cesaret ve başarı isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu