Yardım Faaliyetleri

Müslüman Yardım Kuruluşları Fas’a Yardıma Koştu

Ülkemizde meydana gelen yıkıcı deprem sonrası Fas’ta da benzer büyüklükte deprem meydana geldi. Bu tür felaketlerde bize düşen Müslümanlar olarak birlikte hareket etmek, acılara merhem olabilmek ve afetlerin yıkıcı etkisini bünyemizde dönüştürüp gereken tedbir ve derslerle daha iyi bir şekilde inşa etmek hayatı.  Bu haberimizde ise İslami kuruluşların seferberliği ile bir dayanışma örneği göreceğiz. 

Büyük Fas Depremi

8 Eylül’de gece saat 23:11’de Fas’ta meydana gelen yıkıcı depremde iki binden fazla kişi hayatını kaybetti. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’na (USGS) göre yüzeyin sadece 18 mil altında meydana gelen sığ depremin büyüklüğü 6,8 idi. İslami yardım kuruluşları ise Fas’taki deprem için seferberlik düzenledi  ve onlara her alanda destek olmaya çalışıyor. Muslim Hands, Muslim Relief, Penny Appeal ve Muslim Aid gibi yardım kurumları bağış çağrıları yayınladı. 

Muslim Hands verdikleri röportajda Fas’taki depremzedelere büyük bir gayretle yardım için çalıştıklarını dile getirdi: “100 £, depremzedeler için acil gıda paketi ve su için gereken miktar. Her gıda kolisi bir ay süre kadar idare eder.” diye ifade etti. 

Fas Deprem

Önde gelen yardım kuruluşu olan Islamic Relief  de bir dayanışma bildirisi yayınladı. Açıklamada: “Islamic Relief’in Fas’ta bir şubesi yok, ancak gelişen durumları yakından takip ediyoruz ve hızlı ihtiyaç değerlendirmeleri yapıyoruz.” şeklinde bu konuda çalıştıklarını belirtti.

İngiliz Müslüman yardım kuruluşu Penny Appeal da yardım çağrısında bulundu. Penny Appeal: “Bu trajik depremden etkilenen topluluklara gerekli yardımı sağlamak için sahadaki ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu sarsıcı olayın oluşturduğu büyük hasarı öngörerek ekiplerimiz en çok ihtiyaç sahibi olanlara ulaşmak ve mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmaya yardımcı olmak için sıkı bir şekilde çalışıyor.” diyerek deprem konusundaki hassasiyetlerini ve yardıma koşmak için azimlerini dile getirdi. 

Başka bir Müslüman hayır kurumu olan Muslim Aid ise hayatta kalanlara yardım için yine bir bağış çağrısında bulundu. 

Peygamber Efendimiz müminleri şu şekilde ifade eder: 

“Müminler birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada, birbirlerini korumada bir beden gibidir ki bedenin herhangi bir uzvu rahatsız olsa, hastalansa, cesedin diğer uzuvları da bundan muzdarip olur, uykusuz kalır.”

Sevgi ve dualarımızla ümmet olma bilinci içerisinde gerçekleşen dayanışma ruhu iyileşmenin anahtarıdır. Üzücü bir olay yaşansa da bunun sonrasında gerçekleşen dayanışmayı, Müslümanların kardeş olduklarının bilincinde olarak tek vücut olmaları, kenetlenmeyi görmek umut verici bir gelişme.

Allah, Faslı kardeşlerimize sabır, metanet, güç- kuvvet versin. Dayanışma ruhu daim olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu