HaberlerİrlandaYardım Faaliyetleri

İrlandalı Müslüman Kız Kardeşler

Kış mevsiminin kendini iyice hissettirdiği bu günlerde, evsiz insanlar için de yaşam şartları gittikçe zorlaşıyor. Evsizlik oranı her geçen yıl artarken İrlanda’da geçtiğimiz yıl evsiz insanların sayısının sekiz bine ulaştığı açıklandı. Noel ve yılbaşı sezonunun da yaklaşmasıyla birlikte, İrlandalı Müslüman Kız Kardeşler isimli kadınlardan oluşan gönüllü bir grup, zorlu kış şartlarında hayatta kalmaya çalışan evsizlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu. 

Muslim Sisters of Eire

2010 yılında kurulan Muslim Sisters of Eire adlı hayır kurumu, İrlanda’da yaşayan Müslüman kadın gönüllülerden oluşuyor. Bir araya gelip çok kapsamlı hayır faaliyetleri yürüten grubun kurucusu Lorraine O’Connor, amaçlarının ihtiyaç sahibi ailelere ve zor durumdaki kadınlara destek sağlamak, ırkçılık ve İslamofobi ile mücadele etmek olduğunu ifade ediyor.

Artan evsizlik oranına dikkat çeken grup, Noel arifesinde sokaklarda uyuyan evsizler için Dublin’in şehir merkezinde temel ihtiyaç çantaları dağıttı. İçinde uyku tulumları, şapkalar, eldivenler, çoraplar ve hijyenik ürünler gibi zaruri eşyaların bulunduğu çantaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın mutluluğunu grup gönüllülerinden biri “İhtiyaç sahiplerinin Noel’i biraz daha rahat ve mutlu geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”  diyerek ifade etti.

Muslim Sisters of Eire

Grup için bağışları toplayıp arabasıyla dağıtan Michael Collins, yardım amacıyla  şehre gitmeyi dört gözle beklediğini söylüyor ve “Oraya ilk kez gittiğimde insanların küçük şeylerle ne kadar mutlu olduklarını gördüm. Çok önemli bir hayır işi yapıldığını fark ettim.

İslam’ın sosyal yaşamın önemli bir parçasını teşkil eden komşuluk hukukuna verdiği önemle harekete geçen İrlandalı Müslüman Kız Kardeşler grubu, ayrıca son beş yıldır her hafta cuma akşamı muhtaçlar için sıcak yemek dağıtıyor. Özellikle Covid-19 salgınından sonra muhtaçların oranında büyük artış olduğunu fark eden grup, birbirinden farklı dünya mutfaklarından oluşan menüleriyle ihtiyaç sahiplerinin içlerini ısıtırken yüreklerini de ısıtmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu