İlham Veren Projeler

Okuma Yürüyüşü

 “ Yaratan Rabbinin adıyla oku!” (Alak,1)

Bu yazımızda sizlere Allah yolunda olma sevdasının kitaplardan dışarı taşarak adeta belirttiğimiz ayeti düstur edinmiş ve yüreklere ilham veren bir projeden bahsedeceğiz.

Allah Teâlâ’nın ” Oku!” emrinin muhatabı olan biz Müslümanların, İslami bağlamda oluşması gereken temel bilincin kazanımı ile kurulan Okuma Yürüyüşü; Yolda Olanlar Derneği İnşa kolu bünyesinde çalışmalarına devam ediyor.

yolda olanlar dernegi
Okuma Yürüyüşü 1

Okuma Yürüyüşü bir yıl önce dernek başkanı Furkan Yavuz öncülüğünde kurulmuş. Kendisi, kuruluş aşamasını şu şekilde ifade ediyor:

“Bir insanı en çok etkileyen şeylerin başında okumak gelir. İnsan okuduğu zaman hayatı değişir. Şöyle bir söz vardır, ‘İnsanlar bir kitap okuyarak hayatının değişebileceğinin farkında değildir.’ Biz de bu minvalde dedik ki okumaya yönelik bir proje yapalım, bir çalışmamız olsun. Kurulma, isim, müfredat ve içerik fikri ile adım atmış oldum.”

Yolda Olan Bir Yürüyüş

Okuma Yürüyüşü; başkan, grup başkanları ve müdebbirlerin katkılarıyla ve ayrıca bünyesinde barındırdığı gönüllü kimselerin katılımıyla yoluna hız kesmeden devam ediyor.

Arka planda yoğun ve ciddi çalışmalarına devam eden bu grubun asıl gayesi; kıymetli eserleri seçerek hiç kitap okumamış birinden, okuma alışkanlığı olan kişiye kadar birçok insana hitap etmek ve temel bilgileri ihtiva etmek. Okuma Yürüyüşünde zamanla daha ileri seviye bir okuma oluşturmak amaçlanıyor.

Temel hedef;

  • Yeryüzünde fitne kalmayıp din yalnızca Allah’ın oluncaya dek, sadece Allah’ın rızasını kazanabilmek amacıyla mücadele edecek,
  • Sadece kelime anlamını değil, İslami manasını da anlamış/kavramış/idrak etmiş bir şekilde tevhid mücadelesi verecek,
  • İslam’ı dava bilip bu dava uğrunda malıyla, canıyla mücadele edecek,
davet yolunda bir siyah bir beyaz
Okuma Yürüyüşü 2

Müslümanlar yetiştirmektir.

Kurulduğu zaman 6 yıllık detaylı bir müfredat planlayan bu grup; İslami romanlar, İslami şahsiyetler, sahabe hayatları, peygamberler tarihi ve İslami fikir kitapları okuma niyetiyle yoluna başlıyor.

Hanımlara ve beylere özel grup sistemi ile yürüyüşe dâhil olup 6-7 kişilik gruplarda yer alıyorsunuz. Müfredattaki kitapları belirtilen tarihte okuyor, daha sonrasında grup başkanı öncülüğünde toplantılara katılım sağlıyorsunuz. Toplantıda kitap hakkında görüşlerinizi aktarıyorsunuz.

siyah beyaz
Okuma Yürüyüşü 3

1 yıldır aktif olarak çalışmalarına devam eden Okuma Yürüyüşü, yeni dönemde bazı değişiklikler yaparak müfredatını daha da zenginleştirmeyi planlıyor.

Dolu Dolu Bir Müfredat Bizi Bekliyor

Yeni dönem için uzun, yoğun ve bol istişareli geçen güncel müfredat sürecini Furkan Yavuz şu şekilde aktarıyor:

“Eski müfredatın içeriği dolu doluydu. Bir yıl içerisinde onlarca kitap okunuyordu. 20-30 belki de daha fazla… İslami roman yılında sadece roman okunuyordu ancak insanlar sıkılıyordu. 6 yıl da çok uzun bir süreydi, insanların şevki kırılabiliyordu. Biz de yeni bir müfredat fikri ile geldik.”

Şimdilerde bir okuma grubu olmaktan çıkıp içerisinde çeşitli ders halkalarının olduğu, İslam coğrafyaları hakkında konferansların, etkinliklerin, büyük ödüllerin ve hediyelerin yer aldığı daha dolu ve istifadeli bir sistem olması amaçlanıyor.

cennette otostop
Okuma Yürüyüşü 4

Müslüman şahsiyet, Müslüman aile, Müslüman toplum, İslam tarihi, İslam Medeniyeti, İslam Ümmeti, İdeolojiler-Yakın Tarih vb. kategorilerde kitaplar yer alıyor.  Eski müfredattan farklı olarak program 2 yıl olarak yenilendi. Program süresince toplam 6 kur yer alıyor. Her kurda belirtilen kategorilerden bir veya iki kitabın olması amaçlanıyor. Böylelikle her konuya temas edilmiş olunacak. Zorluk seviyesi de tedricen artacak.

Her kurdan sonra “Şiir Tahlilleri” yapmak hedefleniyor. Kimi şiirler hâlâ masum, çocuk, sevginin, hüznün en saf halini yüreğinde barındırır. Yazılan her dize, kişiye özel anlamlar ve düşünceler içerir. Bu minvalde ruhunuzu toparlayan, ferahlatan, hatırlatan şiirlerle hayata nahif bir perspektiften bakmaya hazır olun. Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil gibi birçok şairin şiirleriyle hemhal olunacak.

kacak yolcu
Okuma Yürüyüşü 5

Hayata farklı bir pencereden bakmak için edebiyat kategorisini de bünyesinde barındırıyor. Kişilikten yaşam tarzına farklı bir bakış açısı sunacak, apayrı pencereler açacak bu kategoride de edebi eserlere yer veriliyor. Rasim Özdenören’den Nazım Hikmet’e, Yakup Kadri’den Mustafa Kutlu’ya kadar ruhunuza iyi gelecek yazarların yer aldığı edebiyat kategorisi bizleri bekliyor.

İki yıl içerisinde derinleşen okumalarla; yüce kitabımız Kur’an’ı daha derinden anlamak niyetiyle meal okumaları, İslam’ı daha iyi anlamak düşüncesiyle de hadis okumaları yapılması hedefleniyor.

Her bir kurun sonunda yazarlarla toplantı düzenleme niyetindeler. Ramazan Kayan, Taha Kılınç gibi kıymetli isimleri dinleme imkânımız olacak.

mavi kirmizi
Okuma Yürüyüşü 6

Program içerisindeki proje ekibi, yılda bir kez alım yapma ve gönüllü yönetiminde ödül-ceza sistemine yer vermeyi planlıyor. Belirlenen sürede kitabın okunması ve toplantılara katılım projede şart koşuluyor ve bu iki şartı yerine getirmeyen gönüllüler projeden ayrılmak durumunda kalıyor.

Bunun yanında motivasyonu pekiştirmek için; başarılı, ciddiyet sahibi, istikrarlı kişilere; kitap hediyesi, kültürel etkinlik, çeşitli geziler gibi birçok sürpriz ödül ile gönüllülerin heyecanının diri tutulması düşünülüyor.

Okuma Yürüyüşünde bu iki yıldan başarıyla mezun olanlar ciddi eğitime alınıp daha çok ciltli eserlerin okunacağı eğitim sistemine dâhil edilecek. Zorluk seviyesini tedricen arttırarak daha sağlam ve itidalli ilerleme hedefleniyor.

tas
Okuma Yürüyüşü 7

Çok yakın bir zamanda Okuma Yürüyüşünün yeni müfredatı ile kayıtların alınması amaçlanıyor. İnsanı meraklandıran, heyecanlandıran bu süreci daha yakından hissetmek ve bilgi sahibi olmak için Okuma Yürüyüşü ve Yolda Olanlar Derneği’nin sosyal medya hesaplarından haberdar olabilirsiniz.  

Bu ilham veren projeye dair yazımızı programda tavsiye edilen 5 kitap ile sonlandıralım. Benzer projelerin sayısının her geçen gün artması dileğiyle.

Okuma Yürüyüşünden 5 Kitap Tavsiyesi

  1. Ali Haşimi- Kur’an ve Sünnete Göre Müslüman Şahsiyeti
  2. Hasan el Benna- Risaleler
  3. Rasim Özdenören-Müslümanca Yaşamak
  4. Ramazan Kayan-Davet Yolunda Bir Siyah Bir Beyaz
  5. Mehmet Alagaş- Vahdete 7 Adım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu