Ramazan Yazıları

Ramazan Ayında Heyecanımızı Diri Tutmak İçin 5 Öneri

Ramazan-ı Şerif ayının evlerimize, gönüllerimize, gökyüzüne ve yeryüzüne misafir olmasına gün saydığımız bir bereket mevsimindeyiz. Ramazan gönlümüze dokunarak, ibadet etmemizi kolaylaştıran bir ruh iklimini de getiriyor beraberinde. Bu yazımızda Ramazan’da alışkanlık edinmek ve Ramazan sonrasında da bunları sürdürebilmek için neler yapabileceğimizi konuşacağız.

1) İftar

Iftar

Oruç tutmayı hayatınızın tamamına yaymak ister misiniz? O halde bu madde tam size göre. Ramazan’dan sonra da kaza oruçlarınızı, pazartesi- perşembe ve her ay üç gün oruç tutmak gibi sünnet ve nafile oruçları tutmanızı kolaylaştırmak için arkadaşlarınızla kendi aranızda iftar organizasyonları yapabilirsiniz.

2) Sevdiğin Camilerde Kendine Ait Bir Köşe

Inziva

Cami ve mescitlere gitmek evde belki de kolaylıkla yakalayamayacağımız o ruh haline çabucak bürür bizi. Ramazan’da gittiğiniz camilere, bu ay bittikten sonra da giderek aranızdaki bağın kopmamasını sağlayabilirsiniz. Mesela her hafta bir camiyi ziyaret edebilir, sevdiğiniz kısımda namaz kılabilirsiniz.

3) Liste Ramazan 🙂

Liste

Ramazan’da dinlemek/izlemek istediğiniz sohbetlerin bir listesini çıkarabilirsiniz. İzlerken bir deftere not da alabilirsiniz. Bu aydan geriye hem bir hatıra defteri kalmış olacak, hem de sohbetler sayesinde imanınız güçlenecektir.

De ki: ”Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak gerçek akıl ve idrak sahipleri düşünüp ders çıkarırlar.” (Zümer suresi 9. Ayet-i Kerime)

4) Ayetler

Kuran

Kur’an-ı Kerim’in indirildiği bu ayda, Kur’an ile daha çok vakit geçirmek, ona sarılmak, ne demek istediğini anlamaya çalışmak belki de yapılabilecek en güzel iş. Günlük okuduğunuz ayetlerin Arapçasının yanında, tefsirini okuyabilir ya da bir ay boyunca daha çok merak ettiğiniz, sevdiğiniz bir sureye odaklanabilirsiniz.

5) Müminler Kardeştirler

Cami

Bu Ramazan ayında bir arkadaşınıza “Bu ay teravihe, mukabeleye, iftara birlikte gidelim mi?” diye teklifte bulunabilirsiniz. Birbirinizin Ramazan arkadaşı olur, yorgun hissettiğinizde birbirinizin yardımcısı olursunuz. Hatta yalnız yemek yediğini, yalnız namaz kıldığını gördüğünüz kişileri de aranıza davet edebilir veya siz onlara katılabilirsiniz. İslam kardeşlik dinidir. Müminler kardeştirler.

Şimdiden Ramazan ayınız mübarek olsun. Rabbim bizi daha nice Ramazanlara ulaştırsın.

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu