Hac-UmreHaberlerRamazan

Ramazan Umresi İçin 800.000 Kayıt

Ramazan ayını kutsal topraklarda ihya etmek, her Müslümanın en çok arzuladığı şeylerden birisidir. Bu sebeple, bu sene de Dünya’nın dört bir yanından birçok Müslüman Ramazan umresi için kayıt yaptırdı.

Umre izni ve kayıtları Nusuk adlı aplikasyon üzerinden alınmaya başlandı. Ramazan başlangıcına kadar bu sayı yetkililere göre Suudi Arabistan’dan gelenler hariç, yaklaşık 800.000 kişi. Nusuk.sa uygulaması umre yapmak isteyen ve kutsal yerleri ziyaret etmek isteyen Müslümanların, gerekli vize ve izinleri online ortamda almalarını sağlayan bir sistem.

Sezonun başlangıcından bu yana umre yapan Müslümanların sayısının, genellikle umre sezonunun en yoğun olduğu Ramazan ayının sonunda 9 milyona ulaşması tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan, artan ziyaretler sebebiyle birçok yeni tesis açılışı yaptı. Yeni hızlı tren projesi ile Mekke ve Medine arasındaki ulaşım süresini azalttı. Ayrıca umre vizesini otuz günden doksan güne çıkardı. Buna ek olarak ziyaretçilerin tüm kara, hava ve deniz çıkışlarından ülkeye girmelerine ve herhangi bir havaalanından ayrılmalarına izin vereceğini açıkladı. Transit geçiş yanı sıra kendi vatandaşlarının yurtdışındaki arkadaşları için gönderdikleri davet mektubu gibi evraklar ile daha kolay vize alabilmesi gibi birtakım yenilikler ve vize kolaylıkları da yürürlüğe girdi.

Ramazan’la beraber hem Ramazan’ı ihya etmek hem de umre yapmak isteyen Müslümanlar kutsal topraklara akın ettiler. Dünya’nın dört bir yanından birçok Müslüman Ramazan umresi için kayıt yaptırdı. Ramazan başlangıcına kadar kayıt yaptıran Müslümanların sayısı yetkililere göre Suudi Arabistan’dan gelenler hariç, yaklaşık 800.000 kişi. Sağlanan bu kolaylıklar daha fazla Müslümanın, Ramazan umresi yapabilmesini mümkün kılacak.

Kaynak
gulfnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu