HaberlerKültür-SanatSuriye

Suriyeli Çocukların Hayallerine Uzanan Japon Çizgi Romanları

Bir insan düşünün ki Japon çizgi romanlarının hayalleriyle büyümüş ve geçmişte hayalini kurduğu bu çizgi romanları Arapça’ya çevirip çocuklara armağan ederek onlara bir nebze teselli olma derdini yüreğinde taşısın.

Bu haberimizde sizlere 2012 yılında ana vatanı Suriye’deki kaos ortamından kurtulan Obada Kassoumeh’in küçük kardeşlerine teselli amacıyla girdiği çeviri serüveninden bahsedeceğiz. BBC’ye verdiği demeçte kendisi şunları kaydediyor:

“Suriye’deki durum korkunç, o kadar korkunç ki çocukların hayal kurmasını engelliyor. Ancak bir gün hayalleri Suriye’yi tekrar iyileştirecek. Keşke onlara biraz umut verebilsem ve hayal edebilecekleri duygusunu aşılayabilsem.”

Anlaşılan Kassoumeh, Suriyeli çocukları hayalleriyle buluşturmayı ve savaşın kötü sahnelerini unutturmayı kendine misyon edinmiş. Bu hedef doğrultusunda yaptığı çevirilerinin arkasında ise kendi küçüklüğünün büyük bir payı var.

“Ben Kaptan Tsubasa’yı çocukken televizyonda izler ve çok severdim.” diyen 26 yaşındaki Kassoumeh, profesyonel bir futbolcu olma hayali ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çok çalışan bir çocuğun hikayesini çocukların görmesini sağlamanın gerekliliğini de vurguluyor.

tsubasa

Suriye’de Japonca okuyan Kassoumeh, bir yıllık bursunun bitiminden sonra dünyaca ünlü Japon çizgi romanı Kaptan Tsubasa’nın Arapça tercümanı olmayı başarmış. Sonrasında yayınları çeşitli ajanslara bağışlanmış, ardından Avrupa ve Ortadoğu’daki Suriyeli muhacir çocuklara ulaşımı sağlanmış.

Alman-Türk STK Wefa’dan İsmet Mısırlıoğlu, BBC’ye bir haftada 60 çocuğumuza kitabın dağıtıldığından bahseder ve ilginç bir noktaya dikkat çeker.

Çocukların genelde elde ettikleri şeyler elbette kıyafetler ve yiyeceklerdir. Bu yüzden kitapları görünce özellikle de Japonca kitapları kendi dillerinde görünce şaşırmışlar biraz.

Kassoumeh, çevirilerinin geçmiş bir dehşeti unutmaya çalışan bir Suriyeli çocuğun yüzüne bir gülümseme getireceğini umuyor.

“Bir Suriyeli olarak yardım etmek benim görevim ve bu konuda yardımcı olabilirim. Bu şekilde çocuklar en azından bir süreliğine savaştan aldıkları tüm kötü anıları unutabilirler.”

Gördüğünüz gibi Kassoumeh’in yaptıkları çocukların dünyasına yeni bir pencere açmakta ve yüzlerinde tatlı bir gülümseme bırakmakta. Bu yüzden yaptıkları takdire şayan ve bizler için örnek alınası bir çalışma. Unutmayalım ki her çocuk özeldir ve içinde rengarenk dünyalar taşır. Eğer onlar hayal edebiliyor ve gülüyorsa dünya da gülecektir hiç şüphesiz. Onlar hayallerini yüreklerinde taşıdığı müddetçe iyilikler, güzellikler hiç bitmeyecektir.

Kaynak
mvslimmvslim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu